Bazı çalı türlerinde tercihi etkileyen bitkisel özelliklerin belirlenmesi
The determining of herbal characteristic effected the preferring on some shrub species
- Tez No: 457057
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Balıkesir ilinde 2014 ve 2015 yıllarında, Rüstem DERE'ye ait özel bir hayvan çiftliğinde, 5 Türk Saanen keçisi ve beş farklı çalı türü ile yürütülmüştür. Araştırmada, keçiler tarafından, akçakesme (Phillyrea latifolia L.), kermes meşesi (Quercus coccifera L.), katırtırnağı (Spartium junceum), laden (Cistus creticus) ve kekik (Thymus capitatus) gibi çalı türlerinin tercih edilme oranları ve bitki karakteristiklerinin tüketim etkileri amaçlanmıştır. Bu çalışmada 6 aylık Türk Saanen keçileri kullanılmıştır. Keçilerin tercihlerini belirlemek amacıyla, Nisan başı, Mayıs ortası, Temmuz başı, Eylül başı ve Kasım ortası dönemlerinde kafeterya sistemi uygulanmıştır. Araştırmada, en fazla tercihe sahip olan türlerin akçakesme ve kermes meşesi olduğu görülmüştür. İlkbaharda büyümenin hızlanmasına bağlı olarak çalı türlerinde hücre duvarı bileşenleri ADF, NDF ve ADL oranlarının düştüğü, dolasıyla daha fazla tüketildikleri, yaz sezonunda bütün türlerde hücre duvarı bileşenlerinin arttığı tespit edilmiştir. Katırtırnağı erken ilkbaharda keçiler tarafından tercih edilmiştir. Laden ve kekik türlerinin besin kompozisyonu açısından kabul edilebilir, olumlu ortalamalara sahip oldukları halde, sekonder metabolit içerikleri nedeniyle daha düşük düzeylerde tüketildikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in private farm which belongs to Rüstem DERE with five Turkish Saanen goats and five shrubs species in five different terms in Balıkesir during the years 2014 and 2015. Investigation was aimed shrubs species as Phillyrea latifolia L., Quercus coccifera L., Spartium junceum, Cistus creticus and Thymus capitatus prefereable and consuming of effectiveness of herb characteristics by goats. This study was used Turkish Saanen goats. The goats which was 6 months were used in this study. Cafeteria system was conducted for goats' preferences level of five shrub species were tested with five barren goats in five different forage sessions. These terms were beginning of April, July, September and middle of May, October. In this study, it was observed that Phillyrea latifolia and Quercus coccifera were the most preferable species. In cell wall component of shrub species, ratio of ADF, NDF and ADL was decreased related to growing speed during spring. As a result of this, Phillyrea latifolia and Quercus coccifera were more consumed. It was determined that cell wall component of all species was increased in summer season. Spartium junceum was preffered in early spring by goats. It was observed that although composition of feeds of Cistus creticus and Thymus capitatus species were acceptable and had a pozitif average, they were consumed lower stage due to seconder metobolik contents.