Çeltik yetiştiriciliğinde bazı organik materyallerin kullanımı
The use of some organic materials in paddy cultivation
  1. Tez No: 326617
  2. Yazar: VOLKAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırma Çanakkale ili Biga ilçesi Gümüşçay beldesinde 2011 yetiştirme sezonunda bazı organik materyallerin çeltik yetiştiriciliğinde verim ve kalite özellikleri üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada kontrol-gübresiz ve geleneksel yöntemlerin yanında leonardit, sığır gübresi kompostu, koyun gübresi kompostu, tavuk gübresi kompostu ve çöp kompostları kullanılmıştır.Araştırmada en yüksek tane verimi sığır gübresi kompostu uygulamasından elde edilmiştir. Geleneksel yetiştiriciliğe göre daha yüksek verim yanında toplam pirinç randımanı ve kırıksız pirinç randımanı yönünden de üstün değerler elde edilmesi, bölgede çeltik yetiştiriciliği için sığır gübresi kompostunun önemli bir uygulama olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of some organic materials on the yield and quality characteristics of rice, cultivated in Gümüşçay, Biga-Çanakkale, in 2011 growing season. In the study, leonardite, cattle manure compost, sheep manure compost, chicken manure compost, and garbage compost treatments were used along with the conventional and control (no fertilizer) plots.The highest yield was obtained from cattle manure compost treatment. When compared to the conventional plots and the other treatments, obtaining a higher yield, total milling efficiency and unbroken milling efficiency values suggested that the cattle manure application would be an important practice for rice cultivation in the region.