Malaşit yeşili yönteminin bakteriyel hücre membranı hasarının belirlenmesinde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of malachite green assay for determination of bacterial membrane damage
  1. Tez No: 326616
  2. Yazar: MEMDUH BİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Antimikrobiyal maddelerin etki mekanizmalarının belirlenmesi çalışmaları, etken madde geliştirilmesinde oldukça önemli bir adımdır. Antimikrobiyal maddelerin hedefleri hücre içi mekanizmalar ya da moleküller olabileceği gibi, hücre duvarı ya da membranı da olabilir. Bakteriyel hücre membranı bakterilere özgü bir hedef olmayıp, bakteriyel membrana etki eden maddeler benzer etkiyi ökaryotik hücre membranlarına da gösterebilirler. Bu yüzden bakteriyel hücre membranı hasarının tespiti oldukça önemlidir.Bakteriyel membran hasarının önemli bir göstergesi olan küçük moleküllerin hücre membranından sızması alev fotometrisi, atomik absorbsiyon spektrofotometresi, ICP ve biyolüminesans gibi pahalı metotlarla takip edilmektedir. Çeşitli özütlerdeki fosfat miktarını belirlemek amacıyla kullanılan spektrofotometrik malaşit yeşili yöntemi bakteriyel membran hasarlarının belirlenmesinde ucuz ve alternatif bir yöntem olarak kullanılabilme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada m-kresol ve polimiksin B sülfatın gram pozitif (S. aureus) ve gram negatif (E. coli) bakteri membranlarına verdiği hasarı molibdenyum mavisi ve malaşit yeşili yöntemleriyle karşılaştırmalı olarak incelendi. Çalışmada elde edilen sonuçlar malaşit yeşili yönteminin bakteriyel membran hasarı tespitinde alternatif bir metot olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of the mechanisms of action of antimicrobial substances is an important step in the development of bioactive compounds. Antimicrobial substances may target internal mechanisms of the cell or wall and cell membrane. Bacterial cell membrane may not be a specific target for bacteria because eukaryotic cells contain similar structures. Membrane disturbing agents may damage both prokaryotic and eukaryotic cell membranes. So the determination of membrane damage in the bacteria is very important.Leakage of small molecules from bacterial cell membranes is an important indication of membrane damage and it can be determined by expensive methods including flame photometry, atomic absorption spectrophotometry, ICP and bioluminescense. Spectrophotometric malachite green method has been used in the determination of phosphate in various solutions and it can be a potential alternative to expensive techniques in the determination of bacterial membrane damage. In this study, membrane damages in gram positive (S. aureus) and gram negative (E. coli) bacteria induced by m-cresol and polymyxin B sulphate were comparatively determined using molybdenum blue and malachite green methods. The results of the study show that malachite green method is a sensitive alternative method for the determination of bacterial membrane damage.