Catharanthus roseus (L.) G. Don. türünde bitki büyüme düzenleyicilerinin in vitro somaklonal varyasyon üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effect of plant growth regulators on in vitro somaclonal variation in Catharanthus roseus (L.) G. Don. plant species
  1. Tez No: 326623
  2. Yazar: NERGİS KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, in vivo olarak yetiştirilen Catharanthus roseus (L.) G. Don bitkisinden yaprak eksplantları alınarak 5:2; 8:2; 10:2 mg/L NAA:BAP içeren MS ortamında in vitro kültüre alınmıştır. Eksplantlar dört haftada bir alt kültüre alınmış ve uygulamaların beş alt kültür boyunca kallus üzerindeki biyokütle değişimleri ve somaklonal varyasyon üzerine etkileri takip edilmiştir. Tüm denemeler üç tekrarlı olarak gerçekleştirilmiştir. Biyokütle değişimlerinde alt kültürler boyunca ilk üç alt kültür boyunca tüm serilerde genel bir artış gözlenmiştir. Kallus biyokütlesi ekimin başlangıcından 1. alt kültür sonuna kadar 5:2; 8:2; 10:2 mg/L NAA:BAP içeren MS ortamında sırası ile %168, %139 ve %142 arttığı belirlenmiştir. Kallustan ezme preparat yöntemi ile mikroskopta yapılan incelemelerde, somaklonal varyasyon ile ilgili poliploidi, metafaz kromozom dağınıklılığı gibi anormalliklere rastlanmıştır. Sonuç olarak, biyokütle eldesinde MS ortamına eklenen bitki büyüme düzenleyicilerinin en uygun kombinasyonun 5:2 mg/L NAA:BAP olduğu ve bitki büyüme düzenleyicilerinin farklı kombinasyon ve konsantrasyonlarının kallus biyokütlesinin de farklı şekilde artış gösterdiği saptanmış ve ölçümler istatistiksel olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, leaf explants from in vivo grown Catharanthus roseus plants were cultured on MS medium supplemented with 5:2; 8:2; 10:2 mg/L NAA:BAP under in vitro conditions. The explants were subcultured once in a four weeks. Callus biomass changing during the 5 subcultures were measured. In addition that, effects of different concentrations of defined plant growth regulators on somaclonal variation were determined. All experiments during the research were realized with three replicates. During the first three subculture series among the subcultures biomass, in the all series generally callus biomass from the beginning of subculture to be end of the first subculture were increased in MS medium supplemented with 5:2; 8:2; 10:2 mg/L NAA:BAP as %168, %139 and %142 respectively. Some such as changes in ploidy level resulted from abnormalities somaclonal variation and metaphase chromosome disorders were defined using the sample squash method from calli. As a result, MS medium supplemented with 5:2 mg/L NAA:BAP were determined as the best combination for biomass production. Furthermore, it was detected that callus biomass increasing changed with different plant growth regulators combination and concentrations and measurements were given as statistically.