Kolşisin alkaloidinin Vicia faba L. ve Allium cepa L. bitki türlerinin c-mitozu üzerine etkileri
Effects of colchicine alkaloid on C-mitosis in Vicia faba L. and Allium cepa L. plants
- Tez No: 326624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada kolşisin adlı alkaloidin farklı konsantrasyonlarda ve sürelerde Allium cepa L. ve Vicia faba L. bitki türleri üzerinde in vitro genotoksik etkileri araştırılmıştır. Genotoksik etkilerin belirlenmesinde kök ucu hücreleri testi kullanılmıştır. Deneme bitkilerinden Allium cepa soğanları suda köklendirilmiştir, Vicia faba bitkilerinin yetiştirilmesi ise bitki büyüme odasında kontrollü koşullar altında saksıda gerçekleştirilmiştir. Araştırma sırasında tüm denemeler iki tekrarlı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present research, in vitro genetic effects of colchicine alkaloids in different doses and durations on Allium cepa L. and Vicia faba L. were investigated. For the determination of this effects, root tip test and mitotic index calculation were realized. Allium cepa tubers were grown in distilled water and Vicia faba seeds were grown in pot experiments under the controlled plant growth chamber conditions. All of the experiments during the research have been realized twice.