Circulifer haematoceps (Hom.;Cicadellidae) vektörü ile taşınan turunçgil stubborn hastalığı etmeni Spiroplasma citri Saglio et al.'nin turunçgil ve susamda yayılması ve epidemiyolojisi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 77102
  2. Yazar: GÜLŞEN ŞAŞ SERTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Susam bitkisi susam phyllody fitoplazmasının yanısıra turunçgil Stubborn hastalığı etmeni Spİroplasma citri Saglio et al., (Entomoplasmatales, Spiroplasmataceae) 'nin de önemli bir konukçusudur. Her iki etmende Circultfer haematoceps (Horn.; Cİcadellidae) tarafından taşınmaktadır. D- VAC böcek toplama aleti ve sarı yapışkan tuzaklar kullanılarak birinci ve ikinci ürün susamda, genç turunçgil bahçelerinde ve fidanlıklarda C. haematoceps 'in populasyon gelişimi saptanmıştır. Yakalanan C. haematoceps '1er S. citri yönünden ELISA ve kültüre alma yöntemleri ile de incelenmiştir ve ayrıca, Catharantus roseus (L.) Don O. ve Sesamum indicum L. test bitkilerine S. citri ve susam phyllody fitoplazması (SPF) 'run taşıma çalışmalarında da kullanılmıştır. Doğu Akdeniz Bölgesi'nde susam ve turunçgil yetiştiricilği yapılan alanlarda S. citri ve susam phyllody fitoplazması ile C. haematoceps 'in yaygınlık durumunu belirlemek üzere 1994-1996 yıllarında survey çalışmaları yürütülmüştür. İkinci ürün susamda enfeksiyon oranları daha yüksek bulunmuştur. İkinci ürün susamda 1996 yılında %0.9 oranında S. citri, %3.3 oranında SPF ve %0.6 oranında ikili enfeksiyon saptanmıştır. Turunçgil bahçelerinde ise %1.2-1.3 oranında S. citri ve %0.01 oranında SPF enfeksiyonu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Besides a sesame phyllody phytoplasma, sesame is frequently dually infected with Spiroplasma citri Saglio et.al., (Entomoplasmatales, Spiroplasmataceae) causal agent of the citrus stubborn disease which is also vectored by Circvilfer haematoceps (Horn.; Cicadellidae). The leafhopper C. haematoceps were collected by D-VAC insect collection machine and yellow sticky trop in first and second crop sesame, young citrus orchards and nurseries. The population dynamics of the leafhopper were determinated. The collected C. haematoceps were also detected by ELISA and culture assay for presence of S. citri. Transmission of S. citri and sesame phyllody phytoplasma (SPP) on to Catharantus roseus (L.) Don. G. and Sesamum indicum were made by feeding ofC. haematoceps vectors on to the test plants Surveys for the pathogens and the vector were conducted in widely growing areas of sesame and citrus in the Eastern-Mediterranean Region of Türkiye in 1994-1996. The infection rates in sesame were found higher in second crop than first crop. S. citri, SPP and dually infection rates in second crop were found as 0.9%, 3.3% and 0.6% respectively in 1996. S. citri and sesame phyllody phytoplasma infection rates in test plants in citrus orchards were found as 1.2-1.3% and 0.01% respectively.