İnsan kaynakları yönetiminde örgütsel bağlılığın belirleyicisi olarak çalışanların adalet algıları açısından güven faktörünün incelenmesine yönelik bir araştırma
Trust in terms of justice perceptions of the employees as the determiner of organizational commitment according to human resource management
- Tez No: 326725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan kaynakları yönetimi açısından çalışanların adalet algıları sonucu oluşan güven faktörü ile örgütsel bağlılık faktörü arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya ilişkin literatür tarandıktan sonra, gözden geçirilerek düzeltilmiş üç ölçek kullanılmıştır. Bunlardan birincisi; McFarlin ve Sweeney (1992) tarafından geliştirilen adalet ölçeği, ikincisi; Nyhan ve Marlowe (1997) tarafından geliştirilen güven ölçeği, üçüncüsü; Mowday, Steers ve Porter (1979) tarafından geliştirilen örgütsel bağlılık ölçeğidir. Araştırmada, kamu ve özel sektör banka şubelerinde çalışan personel değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler, araştırmanın amacı doğrultusunda çeşitli istatistik metot ve test teknikleri (frekans dağılımı, ortalama, t-testi, ANOVA, regresyon, korelasyon) kullanılarak SPSS 18.0 istatistik paket programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.Araştırmada adalet ölçekleriyle ölçülen örgütsel güvenin, örgütsel bağlılıkla ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İşgörenlerin adalet, güven ve bağlılık algılamalarının; cinsiyet, yaş, eğitim, çalışma süresi değişkenlerine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relation between organizational commitment factor and trust factor in terms of justice perceptions of employees according to human resource management. Subsequent to reviewing the related literature into the study, three scales which were revised and corrected were employed. The first of these is the scale of justice developed by McFarlin and Sweeney (1992), the second one is the scale of trust developed by Nyhan and Marlowe (1997), and the third one is the scale of organizational commitment developed by Mowday, Steers ve Porter (1979). In this survey, public and private sector personel working in bank branches were evaluated. The findings of the study were evaluated analyzed through SPSS 18.0 statistical package program, using frequency, mean, t-test, one-way anova, regression and correlation analysis. The level of significance was taken as 0,05.The result of the study reveals that there is a relation between organizational trust, measured through the scales of justice and organizational commitment. It has also been found out that the perception of trust, justice and commitment were not differs by the variables of gender, age, education, duration of employment.