Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed ve Ahmediyye Cemaati'ndeki yeri
Mirza Bashiruddin Mahmud Ahmad and his importance in Ahmediyya Muslim Community
  1. Tez No: 326740
  2. Yazar: HALİDE RUMEYSA KORKUSUZ KÜÇÜKÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Hindistan'da ortaya çıkmış Ahmediye Cemaati'nin II. Halife'si Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed ve Ahmediye Cemaati'ndeki önemi konusu işlenmiştir.Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Girişte araştırmanın, konusu, sınırları, amacı, metodu ve Ahmediye Cemaati'nin ortaya çıkış dönemi, kurucusu ve temel fikirleri ele alınmıştır.Birinci bölümde, Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed'in hayatı ve ilmi kişiliği hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ise, Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed'in halife seçilmesi, hilafet sistemini tesis etmesi ve oluşturduğu cemaat kurumları incelenmiştir. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed döneminde, Ahmediye Cemaati'nin kurumları olan tümüyle ayrı bir fırka hüviyetine kavuştuğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, Second Khalifah Mirza Bashiruddin Mahmud Ahmad of Ahmadiyya Muslim Community in India and his importance in Ahmadiyya Muslim Community were analysed.The research consists of an introduction and two parts.In the introduction, the subject, limitations, importance, aim, method of the thesis and arising, founder, basic ideas of Ahmediyya Muslim Community were dealt with.In the first part, information was given about life and academic personality of Mirza Bashiruddin Mahmood Ahmad.In the second part, being elected as khalifah, instituting of khilafah system and constituting of community associations of Mirza Bashiruddin Mahmud Ahmad were investigated. In the period of Mirza Bashiruddin Mahmud Ahmad, Ahmadiyya Muslim Community was seen as a different sect with its associations.