Vergi ödeme gücünün açıklanması,vergi ödeme gücü göstergelerinin belirtilmesi: Türkiye örneği
Explanation of tax paying ability and determination of it is indicators: Turkey samples
- Tez No: 326750
 - Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maliye, Finance
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Vergi ödeme gücünün tespiti ve ödeme gücü göstergelerinin belirtilmesi kamu hizmetlerinin finansmanını sağlamada en önemli kaynak olan vergiler için önem arzetmektedir.Ayrıca ödeme gücüne ulaşmada kullanılan araçların belirtilmesi, ödeme gücünün açıklanması vergi adaletini sağlama açısından büyük bir öneme sahiptir.Türkiye açısından vergi ödeme gücünün belirtilip, bu konuda Türkiye'nin katettiği yolun ortaya konulması Türk Vergi Sistemi'nin modern bir yapıya kavuşması açısından çok önemlidir.`Vergi Ödeme Gücünün Açıklanması, Vergi Ödeme Gücü Göstergelerinin Belirtilmesi: Türkiye Örneği' isimli çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde vergi kavramı, vergi ödeme gücü kavramı ile birlikte ele alınıp açıklanmaya çalışılmıştır.Bu bağlamda verginin tanımı, özellikleri ve ilkelerine değinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde vergi ödeme gücü göstergeleri vergi ödeme gücüne ulaşmada kullanılan araçlar ile birlikte ayrıntılı bir şekilde tanıtılmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde Türk Vergi Sisteminin genel olarak tanıtılmasından sonra ödeme gücüne ulaşmada kullanılan araçların Türk Vergi Sistemi açısından ne derece uygulanabilir olduğu tartışılmış ve ödeme gücü kuralına ulaşmadaki başarısı belirtilmiştir.Sonuç kısmında ise Türk Vergi Sisteminde vergi ödeme gücü ilkesine aykırı sorunlar saptanmaya çalışılmış ve bu ilkeye ulaşmak için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Defining ` Tax paying ability? and establishing `paying power indicators? has crucial importance on taxes which are a great source in financing public services . Additionally means used in establising paying power are important in explaining paying power and providing tax equalitiy.For modernization of Turkish Tax System it is a prerequisite to state Tax paying ability and to consider the improvements in this contextExplanation of tax paying ability and determination of it is indicators: Turkey samples? as a case study consists of three chaptersin the first chapter, the concepts of tax and tax paying ability are analyzed and explained together. İn this context, the characteristics and principles of tax are mentioned whereas the rule of tax paying power is explained. İn the following chapter; the indicators of paying power used in determination of paying power are analyzed.in the third chapter, after a brief overview of Turkish Tax System, we checked the aplicability of the tools used in determination of paying power on Turkish Tax System. We also analyzed the success of Turkey on tax paying power.in the conclusion, the problems which are contrary to tax paying power rule, possible solutions and suggestions mantioned.