Vergi suç ve cezaları
Tax crimes and penalties
- Tez No: 326751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanlığın varlığından buyana, toplumları yoğun olarak meşgul eden meselelerden biri, suç ve ceza sistemidir. Her toplum, zorunlu olarak bu sistemi inşa etmiştir. Hukukun gelişimine paralel olarak suç ve ceza sistemi de değişim içindedir. Nitekim, kendine özgü yapısıyla Vergi Hukuku alanında da suç ve cezalara yer verilmiştir.Bu çalışmada; günümüz Türk Hukukunda yürürlükte olan yasal ve idari düzenlemelere göre vergi suçu oluşturan eylemler ve bunlara uygulanacak yaptırımlar, genel ceza hukuku ilkeleri ışığında, yargısal içtihatlar ve bilimsel görüşler çerçevesinde ele alınmaktadır. Çalışmanın esas konusundan uzaklaşmamak amacıyla, zorunlu olmadıkça vergi hukukunun diğer konu ve kavramlarına (örneğin; vergiyi doğuran olay, vergi muaflık ve istisnaları, vergi tarife ve oranları gibi) bu çalışmada yer verilmemiş, bazı konuların ise vergi ceza hukukuna bakan yönleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the existence of mankind, one of the issues that engages the societies intensively, crime and punishment system. Every society has been built this system, as required. In parallel with the development of law, criminal and penal system is in change too. Likewise, also in the Tax Law with the typical structure, it has been given a place crime and punishments.In this study; actions that constitutes the crime of tax according to the legal and administrative regulations in force at the current Turkish Law and their sanctions are considered within the framework of scientific opinions and judicial case law, in light of the general principles of criminal law. In order not to go away from main theme of the study, it wasn't included the concepts and other topics of tax law (eg, event that causes tax, tax exemptions, tax tariff and rates etc.) in this study unless it is necessary, but some of issues are explained by the ways only facing the tax criminal law.