Abduh er-Râcihî ve et-Tatbîku'n-nahvî adlı eseri
Abduh er-Râci?hî and his work et-Tatbîku'n-nahvî
  1. Tez No: 326749
  2. Yazar: MEHMET NAFİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EDİP ÇAĞMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
“Abduh er-Râcihî ve et-Tatbîkun-nahvî Adlı Eseri”konulu çalışmamız, giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Çalışmamızda öncelikle bir önsöz daha sonra içindekiler kısmı yer almakta ve müteakiben çalışma süresince kullanılmış kısaltmaların açıklandığı sayfa bulunmaktadır. Daha sonra giriş ve bölümler yer almakta, en sonda ise sonuç yazısı ve bibliyografya yer almaktadır. Giriş kısmında Arap dilinin ve bu dilin gramerinin doğuşu ve gelişimi anlatılmış ayrıca nahiv ekollerinden bahsedilmiştir. Giriş bölümünde son olarak çağdaş dönemde yapılan gramer çalışmalarından söz edilmiştir.Birinci bölümde incelemesini yapmış olduğumuz eserin müellifi konu edinilmiş, onun hayatı ve ilmî yönü hakkında bilgi verilmiştir. Đkinci bölümde eserin genel olarak değerlendirilmesi mevzu edilmiştir. Eser hakkında genel bilgilendirmeleri müteakiben, eserin gramer öğretimi alanındaki önemi üzerinde durulmuştur. Bibliyografya kısmında çalışma süresince istifade edilen kaynaklar, müellifleri, varsa neşredenleri, neşir yerleri ve tarihleri belirtilmek suretiyle zikredilmiştir. Bu tezin teşekkülü esnasında uygulanan yöntemler şunlardır: Bilgilerin derlenme ve değerlendirilmesinde, bilimsel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu tezde sadece bilgilerin nakledilmesine değil, aynı zamanda araştırmacı bir anlayışla tasnifler oluşturmaya ve sonuçlara ulaşılmaya da önem verilmiştir. Ayrıca araştırmanın sağlıklı bir sonuca ulaşabilmesi için her aşamada, danışmanım ve diğer Arap Dili ve Belâğatı alanındaki hocalar ile sürekli diyalog içerisinde olunmuş ve araştırmanın planlı bir şekilde yürütülmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled,“Abduh er-Râcihî and his work et-Tatbîku'n-nahvî his work on”home, and is composed of two parts. In our thesis,Primarly a preface and index are presented. After that the page which introduces the abbreviations used, Following introduction, chapters are based. At the end of the thesis a conclusion and bibliography are presented.In the introduction, Arabic language and its grammar's rise and its development are explained. Otherwise language schools are explained. ın the end of introduction grammar work of the contemporary period has been mentioned. In the first chapter, et-Tatbîku'n-nahvî's writer has been introduced. His life and scientific personality are explained. In the second chapter, the general evaluation of the work has been subject. Subsequent to inform about work in general, emphasized the importance of the work in the field of teaching grammar.Bibliography section, which benefit from the resources authors, publishers, if any, release locations, release dates, is described during the study. During the composition of this thesis, following methods have been used: In compilation and assessment of the data, scientific research methods have been used. Not only transferring the data but development of classifications in an explorative way and reaching the results were also important in this study. Besides, in every phase of the study, in order for the research to reach a sound conclusion, I was always in dialogue with my thesis counsellor and other lecturers of department of Arabic Language and rhetoric; therefore, it has been possible to carry out the research as scheduled