Er-Risâle ve er-Risâle'de geçen hadis ıstılahları
Al-Risale and the hadith consepts used in al-Risale
  1. Tez No: 326756
  2. Yazar: FUAT İSTEMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada İmam Şafii'nin er-Risale adlı eseri ve bu eserde kullandığı hadis kavramları ele alındı. Bu çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, sınırları, amaç ve metotları ile ilgili genel bir bilgi verilmiştir. Birinci bölümde İmam Şafii'nin hayatı, yaşadığı dönemin genel özellikleri ve er-Risale'nin şekil ve muhteva yönünden tanıtımı yapılmıştır. ikinci ve üçüncü bölümde ise İmam Şafii'nin er-Risale'de kullandığı hadis ıstılahları ele alındı. İmam Şafii'nin er-Risale'de kullandığı hadis ıstılahları, kedisinden sonra gelen hadis alimlerinin kulllandığı ıstılahlarla mukayesesi yapılarak incelendi. Özellikle İmam Şafii'nin bu ıstılahları nasıl kullandığını, kendisinden sonraki alimlerin kullandığı ıstılahlarla hangi yönlerden farklı olduğunu tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this research, al-İmam al-Şafii?s book, er-Risâle, and hadith concepts that he used in that book were analysed.This study consist of an introduction and two chapters.İn the introduction, some information was given about subject, boundaries, purpose and method of research.First chapter has the life of al-İmam al-Şafii, the general characteristics of his period and the form and content of er-Risâle.The second and third chapter has hadith concepts of al-İmam al-Şafii that he used in er-Risâle. The hadith concepts of al-İmam al-Şafii that he used in er-Risâle are analysed by comparing the hadith concepts of his successor hadith scholars used. We have especially tried to introduce how al-İmam al-Şafii used these concepts, in which ways these concepts are similar and in which ways they are different from the concepts of his successor scholars used.