İslam Hukukunda icâre akdi
Rent agreement in Islamic Law
- Tez No: 326757
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tezimiz, giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.Giriş bölümünde icâre akdinin önemi, sınırlandırılması ve konunun sunumu yapıldı.Birinci bölümde konu ile ilgili kavramlar, icâre akdinin meşruiyetinin; kitap ve sünnete dayandığı, icâre akdinin hikmeti, icâre akdinin rükünleri; taraflar, icâp ve kabul, menfaat ve ücret kavramlarını açıklanarak icârenin kısımları, icâre akdinin sıhhat şartları, zimmetteki icârenin şartları anlatıldı.İkinci böülümde icâre akdinin feshini, Ehl-i Sünnet'in dört mezhebine göre değerlendirerek günümüz hukuk sisteminde konu hakkıda bilgi verdik.Üçüncü bölümde ise, Kuran-ı Kerim öğretimi için ücret almak, sütanne kiralamak, dokumacı, terzi, boyacı ve bunlar gibi sanatkârların ücretle tutulması, hava parası, leasing (finansal kiralama) kavramlarının tanımı, şartları ve İslam hukukunda geçerliliği hakkında kısaca bilgi verdik. Ayrıca işçinin tazminat ödemesi, icâre müddetinin açıklanması, menfaat mahallinin izahatı, kiralanan maldan faydalanma kaidesi konuları hakkında bilgi verdik.
Özet (Çeviri)
The thesis Contention consists of the input, three parts and the result.In the introduction there is the information about the importance of the issue of Icare, and delimitating it and about presentation of the subject.İn the first section, there is telling about the relevant concepts, the legitimacy of rent, based on the Kuran and the Sunnah, the wisdom of the rental agreement, rental agreement?s conditions, and explained concepts of parties, requisition & acceptance, benefit and charged, Also there is the information about parts the rental agreement, the conditions the rental agreement fort o be valid and good, and about the conditions of the rental agreement available in debt.İn the second section there is information about dissolution of the rental agreement and commenting the issue according to four doctrine (sect) of the Sunnah and there is the information about nowdays law in this topic.In the third section, there is explanation of each therm of to be paid for teaching the Quran, to pay for a babysitter, weavers, tailors, painters and artisans as they keep wages, goodwill, leasing (renting finanasl) and conditions of them, and giving brief information about the validity of Islamic law. In addition, worker's compensation payments, explanation of.