Muhammed İzzet ed-Derveze'nin et-Tefsiru'l-Hadîs adlı eserinde nüzûl sebepleri
The narrations of revelatory occasions in al-Tafsir al-Hadith of Muhammad Izzat al-Darwaza
- Tez No: 326763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Muhammed İzzet ed-Derveze'nin et-Tefsiru'l-Hadîs adlı eserinde esbâb-ı nüzûl rivâyetlerini konu edinmiştir.Filistin asıllı ve Arap dünyasının fikir ve siyaset adamlarından biri olan Derveze, dönemin meşhur alimlerinden ders almış, çağdaş düşünürlerden oldukça faydalanmıştır. O dönemin fikir ve siyaset adamı olmanın yanı sıra bir müfessir ve tarihçidir. Kur'ân'ı ilk defa nüzûl sırasına göre tefsir ederek İslam dünyasında tefsire yeni bir bakış açısı getirmiştir.Giriş bölümünde Derveze'nin hayatı, siyasi ve ilmi kişiliği, eserleri ve esbâb-ı nüzûl ilmi hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde Derveze'nin, esbâb-ı nüzûl rivâyetlerinde kullandığı metodu incelenmiştir. Rivâyetlerin kaynağı, kullandığı isnad ve sigaları ele alış şekli incelenmiştir.İkinci bölümde, esbâb-ı nüzûl rivâyetleri değerlendirilmiştir. Burivâyetlerdehusus ve umumun; Mekkî ve Medenî rivâyetlerin önemi incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Derveze'nin, esbâb-ı nüzûl disiplinine katkıları ve eksik kalan yönleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Tez sonuç bölümüyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work study has in the book of Muhammed İzzet ed-Derveze'et-Tefsir'u-l Hadis.Derveze was born in 1887 in the Palestine's city Nablus. Derveze improved himself by taking lessons from famous scholars of his time and by reading contemporary and foreign thinker's works. As an Arabian thinker, politician, commentator and historian, Derveze has brought a new perspective to the field of commentary in the world of İslam by commenting the Qoran according to the order of revelation first time.This thesis consist of an introduction and three chapters.In the introduction information has been given about Derveze?s life, his political and scientific personality, his works and the science of revelatory occasion.In the first chapter, it has been examined the method used by Derveze on the narrations of revelatory occasions. And it has been examined Hi sources of narrations, and how used the sources and the chain of narrations and the terms, and how examined the narrations.In the second chapter, it has been evaluated the narrations of revelatory occasions.In this evaluation,it has been examined the principles that considered by Derveze in the point of accepting the narrations, and the generalization of the words, and the importance of narrations of the Mekkî-Medenî.In the third chapter, it has been criticized the narrations of revelatory occasions narrated by Derveze from point of positive and negative.The thesis has ended with the chapter of conclusion.