Türkiye'deki anılarda İkinci Dünya Savaşı: 1939-1945
According to Turkish memoirs, World War II: 1939-1945
- Tez No: 326766
 - Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖZDEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 284
Özet
Türkiye'deki Anılarda İkinci Dünya Savaşı (1939-1945), başlıklı bu yükseklisans tezinde, İkinci Dünya Savaşı, dönemin Türkiye'deki siyasal ve sosyoekonomikyaşamda oluşturduğu algı ve etkilerle, dönemin anıları üzerindenokunmaya çalışılacaktır. Böylece, her ülkenin farklı savaş deneyimleri olduğundanhareketle, Türkiye ve dünyada savaş sırasında toplumun ve siyasetin gelişmelere neyönde vakıf olduğu ve ilgi alanlarının nasıl belirlendiği anılar çerçevesindeörneklenecektir.İkinci Dünya Savaşı'na ilişkin anılar incelenirken, savaşın bireysel vetoplumsal izlerini barındıran muhtelif anılar (anı kitaplarından, genel nitelikli eserlerveya periyodiklerden saptanmış) üzerinden ve seçili bazı konu ve örnek olaylaradeğinmek suretiyle, savaşa yönelik bakış açılarının yakalanmasına katkısağlanacaktır.Tez çalışmasının Giriş'inde anı türü ve anıların tarih çalışmalarında yeriincelendikten sonra, Birinci Bölüm'de savaşa giden süreç ve Türkiye ele alınmıştır.İkinci Bölüm, savaşın Avrupa'ya ve Türkiye'ye etkisi ve dış siyasetinin seyrihakkında olup, Üçüncü Bölüm ise Türkiye'ye savaşa girme yönündeki baskıları vesavaşın son yılında yoğunlaşan diplomatik görüşmeleri ve Türkiye'nin Şubat 1945'tesavaş ilanı yapmakla birlikte aslında sıcak savaş-dışı kalması çerçevesindekigelişmeleri ele almıştır.
Özet (Çeviri)
This MA thesis entitled“According to Turkish Memoirs, World War II (1939-1945)”tries to study Turkey's wartime political and socio-economic issues andsubsequents influences in the lights of memoirs. Thus it will be possible to give someexamples of the War and its events that resulted in various points of interest onsociety and politics in Turkey and the world during the War.Since every country experienced different experiences during World War II,this study aims to contribute to the comparison of various issues and events throughthe memories (those extracted from memoir books, related books or periodicals)reflecting the individual and social impacts of the War.While prefix deals with what is memories and the essence of memories inhistory literature, the first chapter deals with the pre-war era, the second chapter isabout the war-time foreign policies of Turkey and Europe and affects of war onTurkey. The third one focus on the intensified diplomatic negotiations in the lastyears of the War and Turkey's efforts to avoid involvement in spite of herdeclaration of War against the Axis powers in February 1945.