Atatürk Döneminde Türkiye'de sivil havacılığın kuruluşu ve gelişimi: 1925-1938
The establishment and development of civil aviation in Turkey during the Atatürk Period: 1925-1938
  1. Tez No: 326765
  2. Yazar: ALİ CEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİGE SÜKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sivil Havacılık, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, Civil Aviation, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
15'inci yüzyıldan itibaren her alanda yükseliş içinde bulunan Batılı devletler havacılık alanında da gerçekleştirdikleri ilk buluşların ardından önemli bir ilerleme sürecine girmişlerdir.Türkler ise 16'ncı yüzyılda başlayan gerilemenin ardından devam eden çöküş sürecinde havacılık alanında Batıyı seyretmek durumunda kalmış ve havacılık faaliyetlerine oldukça geç bir dönemde başlayabilmiştir.Havacılık faaliyetleri dünyada başlangıçta sivil olarak başlamış, askeri alana yönelip bu alanda önemli bir seviyeye ulaştıktan sonra tekrar sivil ve ticari bir şekle dönüşmüştür. Türklerde ise uzun süre askeri alanda ve dış destekli olarak devam eden havacılık çalışmaları ancak yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde sivil sahaya yönelebilmiştir.Bu çalışmayla Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir yer tutan Türk sivil havacılığının kuruluş sürecindeki durumu ve güçlükler içinde geçirdiği evrelerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Cumhuriyet'in kurulduğu yıllardan itibaren Atatürk'ün liderliğindeki yönetici kadronun sivil havacılığın kuruluşu ve gelişimi sürecinde almış olduğu kararlar, kurulan kurumlar ile bu alanda hizmet veren önemli kişilerin çalışmaları tespit edilerek Türk sivil havacılığının Atatürk Döneminde kuruluş ve gelişim sürecinde geçirdiği evreler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Western states, experiencing a rising period since the 15th century, have entered a significant term of progress following the first innovations they achieved in aviation.Turks, on the other hand, had to stay behind the West in the field of aviation during the decline period after the recession starting in the 16th century, and could hardly start their aviation activities at a quite later time.Aviation activities in the world started first in civil aviation and moved onto the military area subsequently. Having reached a considerable level, it gained a civilian and commercial quality again. Turkish aviation activities, which continued in the military field and under foreign support for a long time, could only be directed towards the civilian field during the era of the newly founded Republic of Turkey.This study aims to define the situation of Turkish civil aviation during its establishment period, which has an important place in the history of the Republic of Turkey, and the difficult stages it lived through. In order to put forward the stages of Turkish civil aviation in Atatürk?s period, the study further attempts to determine the decisions made and the institutions formed during the establishment and development of civil aviation by the directing staff under the leadership of Atatürk as of the founding date of the Turkish Republic, and the works and services rendered by significant figures in this field.