Anılarda Batı Anadolu Kuva-yı Milliyesi
Western Anatolian National Forces in memoirs
  1. Tez No: 326768
  2. Yazar: ALİ ULVİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ AYTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 466
Özet
Kuva-yı Milliye, Mondros Mütarekesi'nin imzalanması sonrasında başlayan işgallerekarşı Anadolu'da oluşan Milli savunma güçleridir. Kuva-yı Milliye'nin oluşumu, yapısı,yönetimi, büyüklüğü, işlevi gibi nitelikleri, farklı bölgelerde farklı biçimlerde gerçekleşmiştir.Batı Anadolu'da ise Kuva-yı Milliye'nin ortak yönü Yunan işgal güçlerine ve onların yanındayer alan Rum çetelerine karşı mücadele etmektir.Kuva-yı Milliye, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerindeki siyasal, sosyal veekonomik gelişmelerden etkilenmiş ve insan malzemesi, doğumu, gelişimi ve eylemciliği butarihsel miras üzerinde şekillenmiştir. Kuva-yı Milliye aynı zamanda Osmanlıİmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü ve parçalanma döneminde sınırlarımız dışında kalanbölgeler de dahil bütün topraklarda yüzyıllara yayılan ortak kültür öğelerinden debeslenmiştir.Kuva-yı Milliye, Batı Anadolu'da Yunan işgalleri sonrasında her kesimden insanınyerel çözüm çabalarının sonucu olarak ortaya çıkmış, devlet otoritesinin kaybolduğu,asayişsizliğin arttığı bir ortamda yerel otorite haline gelmiştir.Kuva-yı Milliye çok hızlı bir biçimde örgütlenmiştir. Buna ek olarak insan malzemesitamamen istenilen düzeyde olmamıştır. Ancak bir kısım halkın, aydının, subayın veyöneticinin Milli Mücadele için tereddüt gösterdiği bir dönemde Milli Mücadele'nin temelunsuru olmuştur. Mustafa Kemal, Kuva-yı Milliye'yi bir çatı altında birleştirmeyi başarmıştır.Anadolu'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması sonrası ise Kuva-yı Milliye'nindüzenli bir orduya yerini bırakması için çalışmalar başlamıştır.Kuva-yı Milliye Yunan işgal güçlerinin yıpratılması, yorulması ve işgalin BatıAnadolu'da benimsenmediği düşüncesinin bir mesaj olarak Batı Kamuoyuna aktarılması gibiönemli işlevler görmüş ve Mustafa Kemal'in iradesi, vizyonu, ulusal bakışı ve liderliği altındaulusal kurtuluş mücadelesinin temel aktörü haline gelmiştir. Ancak yapısı gereği giderekkalabalıklaşan düzenli bir düşman ordusuna karşı durmasının mümkün olamayacağıanlaşıldığı için süreç içinde düzenli ordu bünyesine girip tarihsel görevini tamamlayıp tarihsahnesinden çekilmiş, ancak bir ruh hali, bir anlayış ve bir kavram olarak yaşamayısürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
The National Forces (Kuva-yı Milliye) are the defense forces formed in Anatolia toresist occupations that started following the entry into force of the Armistice of Mudros(Mondros Mütarekesi). The National Forces displayed in different regions variouscharacteristics in terms of their formation, structure, administration, capacity and function.When it comes to National Forces of West Anatolia the common aspect for them was astruggle against the Greek occupation and its aides Greek gangs.The National Forces were by-products of political, social, and economic developmentsof the late Ottoman Empire, and their human sources, inception, development and activismwere based on this legacy. By the same token, the National Forces relied on a shared culturethat was formed over the centuries in all the territories of Ottoman Empire including even theones which were lost during the dissolution era.The National Forces, which emerged out of the local quests of the people against theGreek occupation of West Anatolia, assumed local authority in the context of the lack of stateauthority leading to disorder.The National Forces were organised in a very short period of time. As a result, humanresources that they were built on, were not very well equipped in terms of national senses andeducational-mind perspectives. But they became the main resourse of national independencemovement during the hard times when there was hesitation against them (and movement)from a part of Anatolian people, senior military officers, intellectuals and governers. It was agreat achivement of Mustafa Kemal Atatürk to built an integrated network from thesestructures. The efforts to replace them with regular army started immediately after theestablishment of Turkish Grand National Assembly in Anatolia.The National Forces waged an atrocity war against Greek occupation forces and playeda central role to spread the idea to the Western public that the occupation was being resisted inthe West Anatolia. They also became the main actor of national independence movementunder Mustafa Kemal's leadership, vision, and national outlook. After it was clear that theNational Forces were unable by their very structure to resist enemy's standing army, theygradually disappeared by joining the Turkish standing army from the history so as to completetheir historic duty; however, they have continued to live as a state of mind, understandingand concept.