Constructing an“Elephant Cage”in Anatolia: The U.S. Airbase in Karamürsel and its impact on social life (1950s-1970s)
Anadolu'da bir“Fil Kafesi”inşa etmek: Karamürsel Amerikan Üssü ve sosyal hayata etkileri (1950'ler-1970'ler)
  1. Tez No: 978856
  2. Yazar: EMİRHAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN NACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan iki kutuplu dünya düzeninde, Batı bloğunun lideri olan Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği'ne karşı koymak amacıyla dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmış geniş bir askeri üsler ağı kurdu. Bu üsler, askeri işlevlerinin ötesinde, ABD'nin ekonomik ve kültürel hegemonyasını yansıttığı araçlar olarak da hizmet ettiler. Bu çalışma, Soğuk Savaş sırasında bir Amerikan askeri üssüne ev sahipliği yapan küçük bir Anadolu kasabası olan Karamürsel'in yaşadığı dönüşümleri inceleyerek, ABD askeri varlığının şekillendirdiği yeni toplumsal ve ekonomik düzene odaklanmaktadır. Yerel ve ulusal gazeteler, okul yıllıkları, anılar ve sözlü ifadelere dayanan tez, 1957'de kurulan üssün, yerel halka önemli istihdam olanakları sağlayarak ve Amerikan mallarının Türk pazarlarına yayılmasını kolaylaştırarak somut bir ekonomik etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Üste görevli Amerikalı personel ve aileleri de bölgede Amerikan yaşam tarzının yaygınlaştırılmasında önemli bir rol oynamıştır. Ancak, Soğuk Savaş döneminde Amerikan kültürel ve sosyal normlarını ev sahibi topluluklara aktarma misyonu sorunsuz ilerlemedi. Karamürsel'de yeni ortaya çıkan sosyal ve ekonomik düzen, özellikle emek alanında zaman zaman kontrol altına alınması zor gerilimlere ve çatışmalara yol açtı.
Özet (Çeviri)
In the bipolar world order that emerged after the Second World War, the United States, as the leading power of the Western bloc, established a wide network of military bases across various regions of the world to counter the Soviet Union. Beyond their military functions, these bases also served as instruments through which the U.S. projected its economic and cultural hegemony. This study examines the transformations experienced by Karamürsel, a small Anatolian town hosting an American military base during the Cold War, focusing on the new social and economic order shaped by the U.S. military presence. Drawing on local and national newspapers, school yearbooks, memoirs, and oral testimonies, the thesis demonstrates that the base, established in 1957, had a tangible economic impact by providing significant employment opportunities for the local population and facilitating the spread of American goods into Turkish markets. The American personnel and their families stationed at the base also played a key role in disseminating the American way of life in the region. However, this mission of transmitting American cultural and social norms to host communities during the Cold War did not proceed unchallenged. The newly emerging social and economic order in Karamürsel occasionally gave rise to tensions and conflicts, especially in the field of labor, that proved difficult to contain.