Şeyh Hasan Haydar divanı: İnceleme-tenkidli metin
Sheik Hassan Haydar's collected poems: Research-review text
- Tez No: 326856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ECE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 529
Özet
Bu çalışma, XIX. yüzyılda yaşamış, Ehl-i Beyt ve On İki İmam sevgisiyle dolu olan ve Kerbela olayına şiirlerinde yer veren Bektaşî - Rifâî meşreb Şeyh Hasan Haydar'ın mevcut olan iki müellif hatlı yazma divan nüshası üzerinde yapılan tenkitli metne dayanan bir doktora çalışmasıdır. Eserin baş tarafında şairin hayatı hakkında çok kısa bir bilgi ve divanda yer alan şiirlerin şekil ve muhtevasıyla alakalı mufassal bir inceleme yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This is a doctorate study based on there view text made on the existing manuscripts of the collected poems of Bektashi-Rifai spirit Sheik Hassan Haydar who lived in the 19th century, was filled with love of Ahl- al Bayt, and gave a place in his poems to the events of Karbala. At the beginning of the work, there are a piece of information about the poet?s life, and a detailed research about the form and the content of the poems which get involved in his collected poems.