Erzincan'da idâri ve siyâsi hayat: 1923-1960
The administrative and political life in Erzincan: 1923-1960
  1. Tez No: 326855
  2. Yazar: ERDEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM ATNUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Bu çalışmanın amacı, Cumhuriyet döneminde Erzincan ilinin idâri ve siyasi hayatını ortaya koymak ve bu çerçevede ilin siyasetini belirleyen sosyo-kültürel etkenleri irdelemektir. Çalışma, 1923-1960 yılları arasını kapsamaktadır. Bu döneme ait ilgili arşiv ve kütüphanelerden elde edilen materyallerin süreli ve basılı yayınlarla ilişkilendirilerek, ilin siyasi hayatı tüm yönleriyle gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Erzincan ilindeki siyasi hayatın şekillenmesinde birinci derecede rol oynayan il yöneticileri (valiler, belediye başkanları), siyasi parti teşkilatları ve yöneticileri, Türk Ocağı, Halkevi, seçimler ve milletvekilleri gibi konulara ışık tutulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte 1939 Depremi, Dersim olayları, Kore Savaşı ve 1960 askeri müdahalesinin siyasetle olan yakın ilişkisi incelenmiştir.Çalışmanın sonucunda, Erzincan ilindeki siyasi faaliyetlerde vali ve belediye başkanlarının, 1960 müdahalesine kadar aktif bir şekilde rol oynadıkları tespit edilmiştir. Gerek tek parti ve gerekse çok parti döneminde ildeki siyasi parti ve diğer teşekküllerde,
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe the administrative and politic life of Erzincan in Republic period and to examine socio-cultural factors stating the policy of the city in this aspect. The study covers the years between 1923 ? 1960. The politic life of the city with all aspects has been tried to be revealed by relating the materials obtained from the archive and the library to periodic and printed publications. In line with this purpose, the topics like city executives (governors, mayors) having a primary role in forming the politic life of Erzincan, politic party organizations and leaders, Turkish Ocak, People?s House, elections and representatives have been tried to be lightened. In addition, the close relationship between earthquake of 1939, Dersim events, Korea war, military intervention of 1960 and the policy has been investigated.It has been found that the governors and mayors played an active role in the politic activities in Erzincan until the intervention of 1960. It has been seen that upper class community composed of landowners named as gentry, merchants, and partly bureaucrats took part in the politic party and other associations in Erzincan during not only one party but also multi party period. It has been understood that village people with a low income living in the countryside didn?t take part in the politic organizations. Also, it has been found that the politic life in the city is exactly in association with the social and cultural life. It is hoped that this study giving light to the close period - politic history of Erzincan will contribute to the later studies by filling an important gap.