Ortaçağda Trabzon ve çevresinin tarihi coğrafyası
Historical geography of Trabzon and environment in the Middle Ages
- Tez No: 326859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Anadolu çok köklü bir yerleşim tarihine sahiptir. Ticaret yollarının geçiş güzergâhları Anadolu'yu önemli kılan unsurlardandır. Bu ticaret yolları aynı zamanda Trabzon'u da önemli yapmaktadır. Yerleşim tarihi öncelere dayanan Trabzon, sahip olduğu coğrafî konumuyla da önem kazanmıştır. Araştırmalara göre ismini masaya benzeyen coğrafyasından alan Trabzon, coğrafî şartlarından oldukça fazla etkilenmiştir. Karadeniz Dağları ona bir savunma oluştururken, limanı da ticarî avantaj sağlamaktaydı. Ortaçağda Venedik ve Ceneviz ticarî faaliyetlerini çokça gördüğümüz Trabzon, pek çok seyyahın da uğradığı bir şehirdir. Ayrıca bu şehir Trabzon-Tebriz ticaret yolunun başlangıç noktasındadır. Bu özelliğiyle Anadolu'nun giriş kapılarından biridir. Çeşitli göçlerden etkilenen Trabzon farklı topluluklara ev sahipliği yapmıştır. Bu topluluklar hakkındaki bilgilere günümüzde bazı coğrafî terimlerden yola çıkarak ulaşılabilmektedir. Bu çalışmada Trabzon'un coğrafî şartlarının ortaçağda tarihsel sürecine etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia has a very olden history of settlement. The passing lines of trade routes are one of the factors making the Anatolia important. It is also important trade routes at the same time Trabzon. Trabzon the settlement date of which extend predate has gained importance with geographical location. According to research Trabzon the name of which take from table-like geography affected by its geographical conditions quite a lot. While Black Sea Mountains, created a defense to him, its port provided a commercial advantage. Trabzon which we saw Venetians and Genoese commercial activities in the Middle Ages much is suffered by many voyager. In addition, this city is in the starting point of Trabzon-Tabriz trade route. This feature is one of the entrances of Anatolia. Trabzon which affected by various migration hosted different communities. Information about these communities can be reached by geographical terms. In this study, effects of Trabzon geography its historical process in the Middle Ages is handled