Yirminci yüzyılın son çeyreğinde dünya resim sanatındaki figüratif eğilimler
Figurative tendencies in global picture art in the last quarter of the XXth century
- Tez No: 326860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET HAŞİMOV
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bir yapıt üretilirken sanatçı yeteneğinin yanı sıra alanında bilgi sahibi de olması gerekir. Yapıt sanatçının fikirleri ve bilgisi ile yoğrulur sonra yeteneğiyle ortaya çıkarılır. Ortaya çıkarılacak eser gününün şartları ile yaratılacağı aşikardır. Günün şartlarının oluşumu ise binlerce yıllık bir birikimle, yaşanmışlıklarla elde edilmiştir.Üç bölümde ele alınan bu çalışmada, birinci bölümde ki konu başlığımız resimde biçim sorunudur. Biçimin sanat terminolojisinde ki yeri ve önemini belirten, çeşitli kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda ifadelere yer verilmiştir. Kuramsal bakımdan resmin plastik elemanları olan nokta, çizgi, ritm, denge, renk ,zıtlık, deformasyon, perspektif, mekan ve kompozisyon vb. öğeler hususunda gerekli olan bilgiler ele alınmıştır. Tüm bunların uygulanışının yanı sıra insan algısının da önemine de değinilmiştir.Bir sonraki bölümde yirminci yüzyılın ikinci yarısı, özellikle son çeyreğinde ki sanat ortamında biçimsel kaygılara değinilerek, biçimin ve formun yeri analiz edilmiştir. Konu genel itibarı ile her ne kadar sanat ve sanatsal anlayışlar olsa da, hiçbir zaman yaşamdan, gününün koşullarından ve sosyal ortamdan ayrılamaz, Çünkü sanat bunlarla beslenir. Tarihin akışı içerisinde yağma kültürleri, tarım kültürleri ve bilimsel teknoloji kültürlerinin ortaya çıkışlarına dönem dönem göz atılmış, sosyo-politik olaylar ve özellikle ikinci dünya savaşının etkileri ile siyasal ve ekonomik olarak bölünen dünya fikirlerinin yarattığı akım ve anlayışlar da ele alınmıştır. Soyut sanatın ilerleme kaydettiği, nerdeyse figüratif resmin yok olduğuna inanılan bir ara dönemden sonra Figüratif resim anlayışının yeniden doğuşu ve yirminci yüzyılın son çeyreğindeki konumu ve etkileri sorgulanmıştır.Üçüncü ve son bölümde Avrupa, Amerikan ve Türk resim sanatından örnekler ele alınarak figüratif biçimlemeleri sorgulanmıştır. Kendi eserlerime yer verdiğim son bölümde resimlerin öz eleştirileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
While a work is produced, the artist should have knowledge of field as well as artist scapability. The work is mixed artist?s ideas and knowledge, then is revealed by artist's capability. It is clear that the work which will be revealed may be created by daily conditions. The formation of daily condition is possible only millenium-accumulation.In this study consisting of there rection's, our subject title in the first section is the problem of format in Picture. In this section in the direction of the knowledge taken from various researches indicating the signifigance and place of the format in art terminology, various statements have been taken the place. Fullstop, dash ,rhythm, balance. colour, contrast, deformation, perspective, place and composition,plastics elements of the painting as regards theoritically have been taken on.As well as application of all these ,the importance of the perception has been emphasized.In the second section ,the second half of 20th Century aspecially in last quarter. Formative anxiety has ben emphasized and the place of format and formation has been analysed..Although the subject is artistic and understanding in general views,it can not be thought separetely from daily conditions and social media .So Art is fed with these .In the course of the history, plunder and agriculture culture and existance of scientific and technological cultures have been examined , and social politcs events and particularly the impacts of the second World war and ideas and understandings created by the World divided as politically and economically have been taken on. After a transition period When abstract arts advanced but figurative paintings reduced ,re-born of figurative painting understanding and situation in the last quarter of 20th century and its impacts have been analysed.In the third and last section, the samples of Europe, American and Turkish Painting arts have been taken their figurative formations have been questioned .In the last section where I tooh the place for my own pictures, the criticism has been realised for our pictures.