Antakya ve çevresi Türkmenleri: Küçük Alioğulları ve Reyhanlı Aşireti (XIX. yüzyıl)
Turkmens in Antakya and its surroundings: Küçük Alioğulları and Reyhanlı Tribe (19th century)
  1. Tez No: 326870
  2. Yazar: AYDIN EFE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN TOZLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmada, XIX. yüzyılda Antakya ve Çevresinde Türkmenler konusu incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Payas ve çevresinde hüküm süren Küçük Alioğulları ele alınmıştır. Bu bölümde, Küçük Alioğullarının asıllarına ve Küçük Alioğullarında iş başına geçen hanedan üyelerine değinilmiştir. Küçük Alioğlu Halil Bey ve Onun oğulları olan Mehmet Dede Bey ve Mustafa Paşa'dan bahsedilmiştir.İkinci bölümde Fırka-i Islahiye uygulamaları ve Küçük Alioğulları anlatılmıştır. Bu bölümde; Fırka-i Islahiye, Küçük Alioğlu Mustafa Paşa'nın son dönemleri, Mustafa Paşa'nın çocukları ve Mustafa Paşa'nın torunu Dede Beyoğlu Hakkı Özer yer almaktadır.Üçüncü bölümde, Amik Ovasında yaşayan Reyhanlı Aşireti, aşiretin ileri gelenlerinden Mursaloğulları ve Reyhaniye Nahiyesinin kuruluşundan bahsedilmiştir. Mursaloğlu Haydar Bey, oğlu Mursaloğlu Ahmet Bey'e ve Mursaloğlu Mustafa Şevki Paşa ile Hatay Devlet Reisi Tayfur Sökmen'e bu bölümde değinilmiştir.Dördüncü bölümde ise Reyhanlı Kazası kurulduktan sonra iş başına geçen kaymakamlara ve nahiye müdürlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the topic of Turkmens in Antakya and its surroundings in 19th century was studied. The study consists of four chapters.In the first chapter, Küçük Alioğulları which prevailed in Payas and its surroundings were studied. In this part, the origin of Küçük Alioğulları and members of the dynasty reigned in Küçük Alioğulları, Küçük Alioğlu Halil Bey and his sons Mehmet Dede Bey and Mustafa Paşa were mentioned.In the second chapter, Party of Reformation practices and Küçük Alioğulları were explained. In this chapter, Party of Reformation, Küçük Alioğlu, late times of Mustafa Bey, children of Mustafa Paşa, and Hakkı Özer, grandson of Mustafa Paşa, were presented.In the third chapter, Reyhanlı Tribe living in the Amik Plain, prominent figures of the tribe, Mursaloğulları, and the foundation of Reyhaniye Vill were explained. Mursaloğlu Haydar Bey, his son Mursaloğlu Ahmet and Mursaloğlu Mustafa Şevki Paşa and the president of Hatay Tayfur Sökmen were introduced.In the fourth chapter, district governors and district mayors who acceded after the foundation of Reyhanlı Township were referred.