Nâfi Arab Tâhir Efendi-Zâde'nin hayatı, edebî kişiliği ve Divanı: İnceleme-transkripsiyonlu metin
Nâfi Arab Tâhir Efendizâde's life, art view and Divan: Analysis-transcribed text
  1. Tez No: 326871
  2. Yazar: HALİME ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ALKAN İSPİRLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 762
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyıl şairi olan Nâfi Arab Tahir Efendizâde ve onun divanı üzerinedir. Nâfi Arab Tahir Efendi-zâde'nin Hayatı, Edebî Kişiliği ve Divanı (İnceleme-Transkripsiyonlu Metin) adlı doktora tezinde şair Nâfi ile ilgili tespitler yapılmış, şairin sanat anlayışı değerlendirilmiş ve divanı incelenerek, divanın transkripsiyonlu metni hazırlanmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır.Çalışmamızın birinci bölümünde şairin hayatı, divanından ve kendisinden bahseden eserlerden hareketle irdelenmiş, eserinden yola çıkarak şairin edebî şahsiyeti ve dil özellikleri incelenmiştir. İkinci bölüm iki başlıkta değerlendirilmiştir. Divanın şekil ve muhteva özellikleri. Divanın şekil özellikleri başlığında nazım şekilleri ve ahenk unsurları incelenirken; muhteva özellikleri başlığında da dört ana başlık (insan - din ve tasavvuf - cemiyet - tabiat) dikkate alınmıştır. Üçüncü bölüm ise divanın transkripsiyonlu metninin ve özel isimler dizininin yer aldığı bölümdür. Yaptığımız çalışmalardan hareketle divanın tek nüshası tespit edilebilmiştir. Bu tezle Gaziantepli divan şairi Nâfi Efendi'nin hakkında bulunan kısıtlı kaynaklardan hareketle 19. yüzyıldaki sosyal, siyasî ve edebî hareketler içerisindeki yeri ve önemi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about Nâfi Arab Tahir Efendizâde, who is a 19th century poet, and his Divan. Art view of the poet is evaluated, his Divan is analyzed and transcribed text of the Divan is provided in the Ph.D. thesis titled Nâfi Arab Tahir Efendizâde's Life, Art View and Divan, (Analysis-Transcribed Text). The thesis has three sections.In the first section of our study, poet?s life is investigated using his Divan and other available liteatures about him. Also, the poetic personality and language features of the poet is evaluated based on his Divan. Second section is divided into two sub-sections; style and content characteristics of the Divan. While poetic forms and harmonic elements of the Divan is analysed in style characteristics section, four main topics (human, religion and mysticism, community, nature) are taken into account as content charecteristics in the latter sub-section. Third section includes the transcribed text of the Divan and index of proper names.We have determined that there exists only one copy of the Divan as a result of our investigation. In this thesis, the importance and place of Divan poet Nâfi Efendi, in social, political and literary movements of 19th century is tried to be determined by analyzing his Divan and using the very-limited resources about him.