Kur'an kurslarında bayanlara yönelik din eğitimi: Samsun örneği
Religious education towards women in Quranic courses: The case of Samsun
  1. Tez No: 326932
  2. Yazar: SELMA ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, bayanlara yönelik Kur'an kurslarının mevcut durumunu, problemlerini ve beklentilerini, öğrencilerden ve öğreticilerden elde edilen bilgilere dayalı olarak tespit etmek ve daha nitelikli bir eğitim için bazı öneriler sunmaktır.Bu amaçla, araştırmada tarama (survey) modeli ve anket tekniği kullanılmıştır. Bu araştırma, Samsun'un Atakum, İlkadım, Canik, Tekkeköy ilçelerindeki D.İ.B.'e bağlı, gündüzlü, yatılı Kur'an kurslarında okuyan öğrenci ve bu kurslarda çalışan öğreticilerle sınırlıdır. Anket, bu kurslardaki bayan öğrencilere ve onların öğreticilerine 2010-2011 öğretim yılında uygulanmıştır. Araştırma bulgularının bir kısmı şu şekildedir:Bu kurslara devam eden öğrencilerin çoğu çalışmayan bayanlardır. Öğreticilerin çoğu kendilerini meslekî açıdan yeterli bulurken, kitap okuma oranlarının düşük olduğu görülmüştür. Kursların çoğu teknik donanım ve fiziksel ortam bakımından yeterli değildir. Kur'an meâli dersi öğrenciler tarafından en çok seçilen seçmeli derstir. Öğreticiler, kurslara yapılan denetimlerin yol gösterici olmadığını ve kur sisteminin bayanlara uygulanabilir bir sistem olmadığını ifade etmiştir.Bu sonuçlara dayalı olarak şu öneriler getirilebilir: Daha iyi bir din eğitimi için kursların tüm fiziksel değişkenleri gözden geçirilmeli ve yeniden düzenlenmelidir. Çağdaş gelişmelere göre öğretim metotları ve öğretim programı değiştirilmelidir. Kur'an kursları hakkında daha geniş bilgi elde etmek için daha kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to set forth the current situation, problems and expectations of the Quranic Courses that include mostly females and present some suggestions for a better and qualified education for students based on the information obtained from students and their teachers.For this purpose, the model of survey questionnaire was used. This study is limited by those who live in the administrative districts of Samsun such as Atakum, İlkadım, Canik and Tekkeköy and study and teach at day Quranic Courses belonged to the Presidency of Religious Affairs. The questionnaire was administered to those female students and their teachers working at those Quranic Courses in the academic year of 2010-2011.It was found that most of the female students attending to those Quranic courses were unemployed females. While most of the teachers accept that they were sufficient in their professional field, their ratio of reading book was very poor. Most of the courses were not good at in terms of physical environment and technical equipments. The course of the translation of the Quran was selected by students much more than other selective courses. Teachers claimed that inspection of the Quranic courses were not very guided and successive course system was not appropriate for female students.Based on these data, it is suggested that in order to have a better religious education, all physical environment of courses should be examined and reformed; teaching methods and the curriculum should be changed according to the contemporary developments, and lastly more comprehensive studies should be done for obtaining broader knowledge about the Quranic courses.