Din görevlilerinin tasavvuf eğilimi -Tokat ili örneği-
The sufi inclination of religious officials: A case study of Tokat province
- Tez No: 942099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEKKİR KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Din görevlileri, insanların dini anlama ve pratiğe dökmeleri noktasında büyük rol oynamaktadır. Zira hemen hemen her mahallede bulunan camilerdeki imamlar ve müezzinler insanlara dinî bilgiler öğretmektedir. Her cuma günü namaz için gelen geniş kitlelere hitap etme fırsatı bulmaktadırlar. Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Kur'an kurslarında yıl boyu her yaş grubundaki erkeklere ve bayanlara Kur'an-ı Kerîm'i güzel okumanın yanı sıra manasının anlaşılmasına ve uygulamaya koyulmasına yönelik bilgiler verilmektedir Vaiz ve vaizeler halka açık dinî sohbetlerde gerek gelen soruları cevaplandırmakta gerekse öğretilmesi gereken konuları öğreterek irşad faaliyetlerini yürütmektedirler. Bu faaliyetleri yürütürken din görevlilerinin demografik durumları farklılık arz ettiği için buna bağlı olarak dini anlama ve yorumlama farklılıkları doğal olarak karşımıza çıkmaktadır. Dinî vecibelerin yerine getirilmesi hususunda tasavvufun tesirlerini ve bu konuda günümüz din görevlilerinin tasavvufa yaklaşımları araştırmaya konu olup bu alanda detaylı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmada günümüz din görevlilerinin tasavvufa bakış açıları ölçülmeye çalışılmıştır. 23 soruluk ölçek çalışmasında epistemoloji (bilgi) boyutu, ontoloji (inanç-varlık) boyutu, amaç boyutu, metot boyutu ve sosyal olgu boyut olan alt boyutları üzerinden tasavvufa yaklaşımlar ele alınmıştır. Her bir alt boyutun kavramları ankette geçtiği ölçüde tasavvuf klasikleri başta olmak üzere diğer eserlerden de istifade edilerek açıklanmıştır. Din görevlilerinin bu kavram ve olgulara hangi düzeyde katılım sağladıkları ve hangi hususlara karşı çıktıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Verilen cevaplara göre ortaya çıkan grafikler yorumlanıp Tokat ili örneği üzerinden çıkarımlarda bulunulmuştur. Elde edilen veriler daha önce farklı kesimlere uygulanan çalışmaklarla karşılaştırılmıştır. Geçmişte yaşanan zâhir uleması- sûfî çatışması ve âlimlerin tasavvufa bakış açıları ele alındığı çalışmalardan da istifade edilerek günümüzdeki din görevlileriyle bakış açıları mukayese edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Religious officials play a significant role in people's understanding and practice of religion. Indeed, imams and muezzins in mosques, which are present in almost every neighborhood, provide religious education to the public. They have the opportunity to address large audiences who attend the mosque for Friday prayers every week. In Qur'an courses affiliated with the Presidency of Religious Affairs, both men and women of all age groups are taught not only the proper recitation of the Qur'an throughout the year but also its meaning and practical implementation. Preachers and female preachers carry out guidance activities in public religious talks by answering questions posed by the audience and teaching essential subjects. While carrying out these duties, differences in the demographic backgrounds of religious officials naturally result in variations in their understanding and interpretation of religion. This study investigates the influences of Sufism in fulfilling religious obligations and explores the contemporary religious officials' attitudes towards Sufism. No detailed research has been found on this particular topic. The study aims to measure the perspectives of today's religious officials on Sufism. In the 23-item scale developed for this research, approaches to Sufism are examined through the sub-dimensions of epistemology (knowledge), ontology (belief-being), purpose, method, and social phenomenon. The concepts related to each sub-dimension are explained using classical Sufi literature as well as other relevant sources, to the extent they appear in the questionnaire. The study seeks to identify the degree to which religious officials align with or oppose these concepts and phenomena. The responses were analyzed, and the resulting data visualizations were interpreted with a focus on the case of Tokat province. The obtained data were compared with results from previous studies conducted on different segments of society. Additionally, earlier studies discussing the historical conflict between the exoteric scholars (ulama) and Sufis, as well as the scholars' perspectives on Sufism, were utilized to compare and evaluate the current perspectives of religious officials.