İngiliz aydınlanma felsefesinde din: Locke ve Hume
Religion in the philosophy of English enlightenment: Locke and Hume
  1. Tez No: 326941
  2. Yazar: HABİB ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Din, her dönemde insanların en önemli ilgi alanını oluşturmuştur. İnsanın olduğu her yerde din ile ilgili bir argüman kesinlikle vardır. Bunun yanı sıra dinin en önemli ögesi olan Tanrı hakkında da farklı düşünceler ileri sürülmüştür. Aydınlanma döneminde filozofların din ve Tanrı anlayışının değiştiği görülmektedir. Hıristiyanlığın ve Kilise öğretilerinin ikinci plana atılmaya çalışıldığı bu dönemde akıl ön plana çıkarılmıştır.Bu çalışma Aydınlanma Dönemi ve bu dönemin en önemli iki düşünürü olan John Locke ve David Hume'un din hakkındaki görüşlerini ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmada, her iki düşünürün görüşleri ayrı ayrı bölümler halinde ele alınarak incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Religion has always been the most important concern of humanbeings. There is absolutely an argument related to religion wherever humanbeing exists. Besides, different thoughts about God, the most important factor of the religion, have been also presented. Pholosophers? understandings in terms of God and Religion has undergone a change during the age of Enlightenment. In this period, doctrine of Christianity and Church has been in the second plan and reason has featured.This study aims to handle the age of Enlightenment and thoughts of religion of John Locke and David Hume, the most important philosophers of the age. In this study, opinions of both philosophers were seperately discussed and compared.