Meteorolojik parametreler kullanılarak yapay sinir ağları ile toprak sıcaklığının tahmini
Estimating soil temperature with artificial neural networks using meteorological parameters
- Tez No: 326946
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, İşletme, Geography, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan 1970-2011 yılları arasındaki Türkiye'deki illere ait 88 istasyonda ölçülen aylık ortalama değerlere sahip bazı meteorolojik parametreleri kullanarak bir sonraki yılın aylık ortalama toprak sıcaklıklarını tahmin etmektir. Beş, on, yirmi, elli ve yüz santimetre olmak üzere beş farklı derinlikteki toprak sıcaklıkları için MATLAB programında özel olarak yazılan bir program ile üç katmanlı ileri beslemeli ve geri yayılımlı olan beş ayrı yapay sinir ağı tahmin modeli geliştirilmiştir. Oluşturulan modeller SPSS Clementine programı aracılığıyla regresyon modeline uygulanarak, yapay sinir ağı tahmin modelleri ile regresyon tahmin modellerinin performansları R2, OKH ve MAPE gibi kriterlerle kıyaslanmıştır. Bu kriterlere göre yapay sinir ağı modellerindeki tahmin sonuçlarının regresyon modellerindeki tahmin sonuçlarından çok daha iyi olduğu ve yapay sinir ağı modellerindeki tahmin sonuçlarının ölçülen gerçek toprak sıcaklıklarına çok daha yakın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate monthly average soil temperature in the coming year by using some meteorological parameters that cover monthly average values measured by Turkish State Meteorological Service in 88 stations in Turkey between 1970 and 2011 years. Five different artificial neural network estimation models that are three-layered feedforward neural networks and backpropagation networks have been developed with a specially designed program in MATLAB for soil temperature in different depths such as five, ten, twenty, fifty and a hundred centimeters. These models have been applied to regression models via SPSS Clementine program, and the productivity of artificial neural network estimation models and regression estimation models has been compared in regard to criteria like R2, MSE and MAPE According to the criteria, it has been determined that estimations with artificial neural network models are much more better than the ones with regression models, and estimations with artificial neural network models are so close to the real soil temperatures.