İşletmeler için kümelenmenin önemi ve kümelenme için uygun sektörün belirlenmesi: Erzincan ili üzerine bir uygulama
The importance of clustering for enterprises and determining the suitable sector for clustering: An application on Erzincan city
  1. Tez No: 326945
  2. Yazar: SERKAN DEMİRDÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, TRA1 düzey 2 bölgesi ve Erzincan ilinde kümelenme potansiyeli gösteren sektörleri belirlemek ve Erzincan ilinde kümelenme potansiyeli gösteren sektörlerde faaliyette bulunan işletmelerin ağ yapılarının ortaya çıkartılmasını sağlayarak bölgenin ve özellikle Erzincan ilinin ekonomik yapısının şekillenmesine katkı sağlamaktır. Bu çalışmada öncelikle kümelenme kavramı tanımlanmış, kümelenme ve sosyal ağ ilişkisine değinilmiş, kümelerin işletmelere sağladığı faydalar ve kümedeki temel aktörler anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise kümelenme politikaları, amaç ve araçları, Türkiye'de kümelenme politikaları ve kümelenme girişiminin gelişimi konuları detaylandırılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmı ise iki aşamalı olup istatistiki analiz çalışması ve saha çalışmasından oluşmaktadır. istatistiki analiz çalışmasında TRA1 düzey 2 bölgesi ve Erzincan ilinde kümelenme potansiyeli gösteren sektörler yapılan 3 yıldız analiziyle tespit edilmiş, saha çalışmasında ise belirlenen bu sektörlerde Erzincan ilinde faaliyet gösteren işletmelerin ağ yapıları sosyal ağ analizi yapılarak belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the sectors with clustering potential in the TRA1 level 2 region and the city of Erzincan and to contribute to the shaping of the economic structure of the city of Erzincan by putting forth the infrastructures of the companies that are active in the sectors with high clustering potential. In this study, first the concept of clustering is defined, the relationship between clustering and social networks are mentioned, the benefits of clusters for the companies along with the basic actors in clusters are explained. In the second part of the study, the clustering policies and the development of clustering efforts in Turkey are explained in further detail. The application part of the study consists of statistical analysis work and field studies. In the statistical analysis work, the sectors with clustering potential in the TRA1 level 2 region and the city of Erzincan are determined via 3 star analysis whereas in the field study, the network structures of companies active in the city of Erzincan in these sectors were tried to be determined via social network analysis.