Arama motoru Bing'in gövdeleme yöntemlerinin araştırılması
Investigation of Bing stemming mechanisms
- Tez No: 326972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRHAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Günümüzde, internet dünyasının gelişimi ile bilgiye ulaşmak hızlı ve basit bir hal almıştır. Bu yoğunluk içerisinde aranılan bilgiye ulaşmak önem kazanmıştır. Bu amaç için arama motorları ortaya çıkmış ve her geçen gün daha da önem kazanmıştır. Birçok insan, arama motorlarını kullanırken istediği bilgiye ulaşmak için yanlış kelime seçimlerinde bulunarak hatalı sonuçlar elde etmekte ve zaman kaybetmektedir. Bu çalışma ile son kullanıcılar açısından doğru bilgiye hızlı ve etkili ulaşması sağlanmakta, araştırmacılar açısından ise arama motorlarının ürettiği sonuçlar yorumlanabilir hale gelmiştir.Bu çalışmada, arama motoru Bing'in İngilizce kelime gövdeleme algoritması tahminlenmeye çalışılmıştır. Bunun için öncelikli olarak incelenecek örnek kelime grupları belirlenmiş olup, üç grupta toplanmıştır. Bunlar tekil çoğul kelime grubu, bileşik kelime grubu ve son ek alan düzenli fiiller kelime grubudur. Her bir gruba göre sorgular oluşturulup, Bing'e gönderilmiştir. Bing'den dönen sonuçlar analiz edilmiş ve sonuçlar oluşturulmuştur. Bu sonuçlara göre, Bing kelime bazlı ve döküman bazlı indekslemeler yapmaktadır. Bu işlem gereği gövdeleme işlemi de döküman indekslenirken yapılmaktadır. Test sonuçlarına göre, kelimenin tekil çoğul formu gibi güçlü ilişkiler barındıran kelime yapılarında indeksleme oranı daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Accessing information has become quick and simple with the development of the internet. Therefore, internet is an important tool to reach desired information. For this purpose, the search engines have emerged and become more important with each passing day. Most people use search engines for this purpose, some of them selected wrong words to reach information and waste their time. This work ways of accessing the right information to users and understood search engine stemming algorithm to developers.In this work, we tried to estimate Bing?s stemming algorithm for English words. For this purpose; we have selected tree different word groups. These are, singular plural words, combined words and regular verbs with postfixes. We have created queries and run them on Bing.We have analysed the returned results from Bing. According to these test results, Bing indexing algortihm based on words and documents. Stemming is processed while document is indexed. Rate of word indexing structures containing strong relationships, such as singular plural form of words, is higher than others.