Baklan grabenindeki fayların uydu görüntüleri kullanılarak çizgiselliklerinin ve morfotektonik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of morphotectonic characteristics and lineaments of the faults in the baklan graben by using satellite images
  1. Tez No: 326973
  2. Yazar: SERKAN TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, Baklan grabeni ve yakın civarının jeomorfolojisini şekillendiren tektonik yapılara ait çizgiselliklerin uydu görüntüleri kullanılarak çıkarılmasıdır. Bu amaçla, çalışma alanına ait Landsat 7 uydu görüntüsü ve 1/25000 ölçekli topoğrafik haritalardan faydalanılmıştır. İnceleme alanına ait önceki çalışmalar derlenerek jeolojik özellikler değerlendirilmiş ve inceleme alanına ait jeoloji haritası arazi çalışmalarıyla güncellenmiştir. Tektonik hatların çizgisellikleri otomatik ve manuel yöntemler kullanılarak uydu görüntülerinden elde edilmiş ve elde edilen çizgisellik haritaları, arazi gözlemlerinden faydalanılarak hazırlanmış harita ile karşılaştırılmıştır. Manuel yöntemler ile elde edilen çizgisellik haritasının, otomatik yöntemle elde edilen çizgisellik haritasına göre, arazi gözlemleriyle güncellenmiş haritaya daha benzer ve uyumlu olduğu belirlenmiştir. Jeomorfik indis hesaplamaları ile çalışma alanındaki fayların tektonik aktivitesi araştırılmış ve bunun sonucunda Baklan grabeninin KB sında bulunan ÇÇFZ ile GD sunda bulunan BIGFZ nun KD dan GB ya doğru aktifliğinin arttığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the tectonic structures, which forms the geomorphology of Baklan graben and it?s surrounding area using satellite images. For this purpose, Landsat 7 satellite images and 1/25 000 scaled topographic maps were used. Geological properties were studied considering the previous studies and geological map of the study area was updated by field studies. In the study, lineament were obtained using automatic and manuel methods. The lineament map were compared with the map which was obtained from field observations. As a result, it is shown that the manually extracted lineament map was more similar to field map than automatically extracted one. Tectonic activities of faults in the study area were investigated using geomorphic indices. As a result, increasing tectonic activity from northeast to southwest of ÇÇFZ and BIGFZ which are located in northwest and southeast of the Baklan graben respectively is determined.