Türkiye'de kamulaştırma çalışmaları için alternatif yaklaşımlar
Alternative approaches to expropriation studies in Turkey
  1. Tez No: 327017
  2. Yazar: NECATİ EVREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Toplum yapısı ve ekonomide yaşanan değişimlerin doğrudan etkilediği kentleşme, gelişimin getirdiği, eğitim, sağlık, imar, altyapı ve diğer ihtiyaçların karşılanması ile sağlanabilir. Kamu yöneticileri, dinamik bir yapıda olan, bireylerin ihtiyaç duyabilecekleri bütün hizmet sahaları için uygun mekanı sağlamak zorundadır. Gerekli mekan, toprağın verimli ve doğru planlanmasına, planlamanın da doğru uygulanmasına bağlıdır.Kamulaştırma, bireysellikten toplumsallaşmaya geçişin, yani ortak büyük bireyin varlığı için, hayati önemde olan ihtiyaçlarının karşılanması zorunluluğunun; planların uygulanmasının gerçekleşme şekillerinden biridir. Kamulaştırma kamu yararı bulunması halinde gerçekleşebilecek bir işlemdir. Ancak, bireyin bir hakkının zorla alınmasını ifade etmesiyle, insan haklarıyla ilgili tartışmaları da gündeme getirmiştir.Çalışmamızda; kamulaştırmanın tarihsel değişimi ve Türkiye'de ki mevcut durumu ortaya konulmaya çalışılmış; kamulaştırmacılar, hukukçular ve vatandaşlar nezdinde yapılan alan araştırmalarından elde edilen bulgular ile 4650 Sayılı Yasayla Değişik 2942 Sayılı Kamulaştırma Yasası'nın uygulama sorunları ve ihtiyaçlar çerçevesinde yenilenmesine dair öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.Araştırmada kamulaştırma işinin teknik bir yapıda olması yanında, sürecin öncesi ve sonuçları ile birlikte, sosyal bilimlerin; psikoloji, hukuk, siyaset, ekonomi, iletişim gibi uzmanlık alanlarının da içinde olduğu disiplinlerarası bir birlikte çalışabilirliği gerektirdiği ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, yasada yapılan değişiklikler her zaman kamu yararı ve vatandaş odaklılık amacıyla yapılandırılsa da, uzlaşan vatandaşların aslında hiçbir zaman memnun olmadığı, dava yolunu tercih edenlerin her zaman daha kazançlı çıktığı tespit edilmiştir. Ayrıca işin bütün tarafları yasanın yeniden yapılandırılasını da gerekli görmektedir.Kamu yararı ve vatandaş memnuniyetinin aynı zamanda sağlanabilmesi için, coğrafi bilgi teknolojileri kamulaştırmacı kurumlarla beraber mahkemelerinde en önemli aracı olmalı, uzun erimli gerçekçi planlar yapılmalı, kurulacak Kentsel Kalite ve Kararlara Katılımı Artırma(4K1A) Meclisinde tartışılmalı ve diğer imar uygulamalarının yapılabilirliği araştırıldıktan, takas yolu denendikten sonra, son tercih olarak kamulaştırma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Urbanization, directly affected by changes in social structure and economy can be provided with development that brings education, health, zoning, infrastructure and other needs compensation. Public administrators, which is a dynamic structure, that may be required of individuals are obliged to provide space for all service areas. The required area depends on the soil productive and accurate planning and the right implementation planning.Expropriation, the transition from individualism to become a community, for instance the individual for the presence of a large joint, which is a vital necessity of meeting the needs, is one form of realization of the implementation of the plans. Expropriation is a process take place in the public interest considerations. However, he suggests that the individual a right to be taken by force, brought up discussions about human rights.As a conclusion, expropriation of historical change and tried to put forward the current situation in Turkey; expropriators, lawyers and citizens before the law No. 4650 with findings from the field surveys Expropriation Amendment Act 2942 No. tried to develop recommendations on implementation issues and requirements for the renewal of the framework.In addition to being a technical nature study work of expropriation of the process, together with the results of pre-and social sciences, psychology, law, politics, economics, communications, which includes such areas of expertise required by an interdisciplinary interoperability has emerged. In addition, changes to the law are configured to always be in the public interest and citizen-focused, never actually compromised of citizens are not satisfied, the case has been determined that the path of those who prefer more lucrative every time. In addition, all parties to work on the law deems it necessary to reconfigure.But also to ensure public interest and citizen satisfaction, along with geographic information technologies, institutions nationalizing courts should be the most important tool, a long-term plans should be realistic, to be established to Increase Participation in Urban Quality and Decisions (4K1A), the Assembly discussed the feasibility of development applications and other researches, clearing the way exhausted after the nationalization should be the last choice.