Farklı genotipten broyler kuluçkalık yumurtalarını, farklı dalga uzunluğunda UV (Ultraviyole) ile ışınlamanın çıkış gücü, performans ve karkas özelliklerine etkileri
Effect of irridiation with UV (Utraviolet) at different wave lenght to broiler hatching eggs from different genotype on hatchability, performance and carcass properties
- Tez No: 327016
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YETİŞİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, iki farklı broyler genotipine (Cobb 500 ve Ross 308) ait kuluçkalık yumurtaların, kuluçka başlangıcında farklı dalga boyunda UV (UV-A, UV-B ve UV-C) ile 5 dakika ışınlamanın embriyo gelişimi ve çıkış gücü, çıkış sonrası gelişme ve karkas özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 4 [Kontrol (K) + 3 UV] ışınlama muamelesi, 2 genotip (Cobb 500 ve Ross 308), 2 makine (blok) olmak üzere, embriyo gelişimi ve kuluçka sonuçları için tesadüf bloklarında 4x2 denemesi yürütülürken, gelişme, kesim ve karkas özellikleri için, cinsiyet de dikkate alınarak, tesadüf parsellerinde 4x2x2 faktöriyel denemesi yürütülmüştür. Kuluçka verilerinin elde edilmesinde her muamele için, iki makinede 4 dizme tepsisi yer alırken, gelişme ve karkas özelliklerinin belirlenmesi için her muamelede 4 olmak üzere, toplam 64 yetiştirme bölmesinden yararlanılmıştır. Her bölmede yaklaşık 30 adet broyler civcivi yetiştirmeye alınmıştır.Elde edilen sonuçlara göre; UV uygulamalarıyla, kontrole göre, çıkış gücü rakamsal olarak biraz iyileşmiş olsa da, istatistik olarak önemli bulunmamıştır. Ayrıca, erken dönem ve geç dönem embriyo ölüm oranları bakımından da UV uygulamalarıyla tedrici bir artış dikkati çekse de farklılıklar önemli çıkmamıştır. K, UV-A, UV-B ve UV-C gruplarında ortalama çıkış gücü, sırasıyla, % 77.0, 82.6, 78.9 ve 79.3 olarak belirlenmiştir.1-6 haftalarda erişilen ortalama canlı ağırlık (CA) değerleri, sırasıyla, 45.64, 177.8, 358.7, 794.0, 1327.6, 1784.2 ve 2286.9 g olarak belirlenmiştir. 6.
Özet (Çeviri)
This research is carried out to determine the effects of 5 minutes UV irradiation with different wave lengths (UV-A, UV-B and UV-C) at the beginning of the incubation on embryo development and hatchability, post hatch performance, slaughtering results and carcass properties. For this purpose, considering the four irradiation treatments [Control (K) + 3 UV wave length], two genotype (Cobb 500 and Ross 308) and two hatching machine (block), while conducting 4x2 factorial experiment in random plot design for embryo development and hatching results, 4x2x2 factorial experiment were conducted for post hatch performance and carcass properties, considering the sex. For obtaining hatching data, four setting trays for each treatment in two machine were allocated. For post hatch performance and carcass properties, as four pen for each treatment, totally 64 pen were used. Nearly 30 chicks in each pen were raised.According to the results obtained; even if the hatchability is raised in number, UV treatments didn?t affect it significantly. Also, early and late term embryo death ratios were raised in number by the treatments, the differences were not found significantly different. The hatchability of K, UV-A, UV-B and UV-C were determined as 77.0, 82.6, 78.9 and 79.3 %, respectively.The reached live weight (LW) at 1-6 weeks was determined as 45.64, 177.8, 358.7, 794.0, 1329.6 and 2286 g, respectively.