Bulanık paralel çok işlemcili makina problemlerinin çözümünde harmoni arama algoritması
Solving fuzzy parallel multiprocessor machine problems with harmony search algorithm
- Tez No: 327038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İş sıralama ve çizelgeleme problemleri araştırmacıların üzerinde en çok çalıştığı konulardan birisidir. Araştırmacıların sıklıkla karşılaştığı bu problem türleri için çok çeşitli çözüm yöntemleri önerilmiştir. Ancak problemin NP-zor olması nedeniyle uzmanların optimum sonuçlara ulaşması güçtür. Bu nedenle katlanılabilir süreler dâhilinde başarılı çözümlere ulaşabilen meta sezgisel algoritmaların önerildiği çalışmalar yaygındır. Bu çalışmada Bulanık Paralel Çok İşlemcili Makine Problemlerinin Çözümü için Harmoni Arama Algoritması önerilmiştir.Önerilen algoritma Oğuz'un (2005) geliştirdiği ve Gözen'in (2007) bulanıklaştırdığı test problemleri ile denenmiştir. Elde edilen sonuçlar Gözen'in (2007) ve Yılmaz'ın (2008) çalışmalarıyla kıyaslanmıştır. Kıyaslamalar sonucunda önerilen algoritmanın Bulanık Paralel Çok İşlemcili Problemlerin Çözümü için etkili ve rekabetçi bir yöntem olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Job sequencing and scheduling problems are very popular research field. Researchers have been tried extensively to solve these problems by using various ways. To get the optimal solution is very difficult due to NP-hard structure of the problems. Therefore, the meta-heuristic algorithms emplay to solve the problems in an affordable time more than optimal algorithms. In this study harmony search algorithm is used for solving Fuzzy Parallel Multiprocessor Machine Problems.The proposed algorithm is tested with using problems developed by Oğuz (2005) and fuzzified by Gözen (2007). The results are compared with studies of Gözen (2007) and Yılmaz (2008). As a result of the comparisons it is indicated that the proposed algorithm is efficient and competent for solving Fuzzy Parallel Multiprocessor Machine Problems.