Düşük alaşımlı bir çelikte farklı martenzit hacim oranlarının korozyon davranışına etkisinin farklı yöntemlerle incelenmesi
The graduate school of natural and applıed scıence of selçuk unıversıty the degree of master of scıence ın mechanıcal engıneerıng
- Tez No: 327039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İMREK, PROF. DR. MUSTAFA ÜBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, düşük alaşımlı bir çeliğe, öncelikle normalleştirme işlemi ve daha sonrasında sırasıyla 737 °C, 754 °C, 779 °C, 900 °C sıcaklıklarda ısıl işlem uygulanarak farklı martenzit hacim oranlarına sahip çift fazlı çelikler elde edilmiştir. Elde edilen çelik numunelere 1,0 M HCl asit çözeltisi içerisinde korozyon testleri gerçekleştirilmiştir. Korozyon deneyleri üç farklı yöntem kullanılarak yapılmıştır. Yöntemler; Alternatif akım (AC) empedans, doğrusal kutuplaşma direnci ve potansiyodinamik kutuplaşma eğrileri (katodik ve anodik kutuplaşma eğrileri ) yöntemleridir. Elde edilen bu eğriler yardımıyla çeliklerin korozyon akım yoğunlukları ve kutuplaşma dirençleri hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar ve eğriler yardımıyla çift fazlı çelikler üzerinde martenzit hacim oranın son derece etkili olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmalar sonucunda, artan martenzit hacim oranıyla çift fazlı çeliklerin korozyona uğrama miktarının arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the various heat teratments at 737 °C, 754 °C, 779 °C, 900 °C have been applied to a normalized low alloy steel. The corrosion tests have been carried out on the samples within the acidic environment of 1.0 M HCl. In these tests, three different methods namely, alternative current (AC) impedance, linear polarization resistance and potentiodynamic polarization curves (cathodic and anodic polarization curves) have been used. Corrosion current density of steel and their polarization resistance have been calculated with the aid of curves. Experimental results have brought out that the ratio of martensite fraction in the steel samples is very effective on the corrosion behaviour. According o the these results, the corrosion of the steel increases with an increate in its martensite fraction