Kahvaltıda ekmek yerine yulaf ezmesi verilmesinin insüline bağımlı olmayan diabetlilerde kan şekeri ve lipitlere etkisi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 32704
  2. Yazar: EBRU DOĞANAY (TURHAL)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
36 ÖZET Bu araştırmada sabah kahvaltısında ekmek yerine yulaf ezmesi verilmesinin tip II diabetes mellituslu hastaların açlık ve tokluk kan şekeri ile kolesterol ve trigliserid düzeylerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla yaş ortalaması 56.5 + 7.1 yıl dan 10'u kadın 5'i erkek toplam 15 kişi çalışmaya alınmıştır. Hastalar, Ankara Büyükşehir Belediyesi Hastanesinde diabetleri açısından iztemde olan hastalar arasından seçilmiştir. Hastaların tümü oral antidiabetik ajan kullanmakta olup bu doz çalışma süresince değişmemiştir. Araştırmanın 1. aşamasında, hastalardan kan örneği alınarak, açlık kan şekeri kolesterol ve trigliserid düzeylerine bakılmış; 1 ay boyunca uygulamaları için yaş, beden cüssesi ve fiziksel akMe düzeylerine uygun diabetik diyet verilip, diyeti uygulamaları konusunda eğitilmişlerdir. Bu diyet bir ay süreyle uylandıktan sonra deneklerden tekrar kan örneği alınıp, açlık kan şekeri, kolesterol ve trigliserid düzeylerine bakılmıştır. Aynı zamanda kahvaltı sonrası 30., 60. 120. dakikalarda tekrar kan örnekleri alınıp, postprandial kan şekerleri belirlenmiştir. Aynı gün hastalar araştırmanın 2 aşamasına alınıp 1. aşama dyetleri ile izokaforik olacak şekilde, kahvaltıda ekmek yerine tüketmeleri için, günlük olarak uygun miktarlarda tartılıp, paketlenmiş 1 aylık yulaf ezmesi verilmiştir. Deneklerin öğle ve akşam yemekleri değişmemiştir. ikinci 1 aylık dönem sonunda hastalar tekrar hastaneye çağrılarak, kan örneği alınıp, açlık kan şekeri, kolesterol ve trigliserid düzeyleri ile kahvaltı sonrası, 30., 60. ve 120. dakikalarda postprandial kan şekeri düzeyi saptanmıştır. Standart diabet diyeti tüketimi ile hastaların başlangıçtaki açlık kan şekeri ortalama 173.7 + 36.5 mg/dl den, 159.3 + 30.5 mg/dl ye (p0.05) ve yulaf ezmesi tüketimi ile 217.7 + 40.5 mg/dl den 199.3 + 39.4 mg/dl ye (p0.05) inmiştir. Diyete çözünür posadan zengin yulaf ürünü eklemenin diabetlilerde kan şekeri ve kolesterolün denetiminde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY The effects of replacing oatmeal with bread for breakfast on fasting and postprandial blood glucose, cholesterol and triglyceride concentrations were studied. The study sample was 15 patients, 10 women, 5 men with Non Insulin Dependent Diabetes Mellitus (NIDDM) who were attending outpatient clinic. Age and BMI of the subjets were 56.5 + 71 years and 26.4 + 20 respectively. After blood samples were taken for fasting glucose, cholesterol and triglyceride determinations, patients were instructed to consume standart diabetic diets which were designed fa age, sex and physical activities fa a month At the end of this period, fasting blood glucose, cholesterol and triglyceride were determined After the patients ate their breakfast, postprandial blood glucose concentrations were also measured fa 30th, 60th, 1 20th minutes. Then the patients were consumed new diet which contains oatmeal fa breakfast instead of bread fa a month At the end of second period, blood samples were taken for determining fasting blood clucose, cholesterol and triglyceride as well as fa postprandial 30th, 60th, and 1 20th minutes blood glucose concentrations Standart diabetic diets reduced mean fasting glucose concentrations from 173.7 + 36.5 mg/dl to 159.3 + 30.5 mg/dl (p0.05) with oatmeal diet It is concluded that adding oatmeal which contains soluble fiber to diet, helps controlling blood glucose and cholesterol levels in NIDDM patients