Ankara garnizonu birliklerine alınan sütlerin hijyen ve kaliteleri üzerine araştırmalar
The Investigation of hygienic quality of milk have been taken to Ankara garrison units
  1. Tez No: 32705
  2. Yazar: AHMET ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
6. ÖZET : ANKARA GARNİZONU BİRLİKLERİNE ALİNAN SÜTLERİN HİJYEN VE KALİTELERİ ÜZERİNE ARAŞTİRMALAR Bu çalışma, Ankara garnizonu birliklerinin ihtiyacı için alımı yapılan yarım yağlı sütlerin teslimi anında, soğuk muhafaza sonrası ve tüketim anında fiziksel, kimyasal ve de mikrobiyolojik kalitesini tesbit etmek amacı ile ele alındı. Araştırmamızda, teslim anında 30 adet numunenin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kalitesi, soğuk muhafaza sonrası 30 adei ve tüketim aşamasında da 30 adet numunenin mikrobiyolojik kalitesi saptandı. Fiziksel olarak: ısı ve yoğunluk, kimyasal olarak; süt. yağı, asitlik, kuru madde ve prezervatif madde, mikrobiyolojik olarak: aerob mezof i 1 genel canlı, enterobakter, mikrokok stafilokok, enterokok, kol i form' bakteri - E. c o 1 i ve maya - küf yönünden incelendi. Askeri birliklerin ihtiyacı için alımı yapılan sütlerin yoğunlukları 1.026 - 1.032 arasında, ortalama 1.029 dir. Numunelerin % 3.33'ü (1 adet) yoğunluk yönünden Askeri Şartname 'ye uygun olmadığı tesbit edildi. Kimyasal olarak yapılan incelemelerde; süt yağı % 0.5 - 3.2 arasında, ortalama % 2.2, asidi te 5.2 - 11.2 °SH arasında, ortalama 7.1 °SH, kuru maddesi % 7.74 - 11.72 arasında, ortalama % 10.16, yağsız kuru madde % 7.10 - 8.72 arasında, ortalama % 7.96 olduğu tesbit edildi. Numunelerin % 23.33'ünün {7 adet) yağ, % 6.66'sının (2 adet) asidite. % 53.33'ünün (16 adet) kuru madde, % I001ünün (30 70adet.) yağsız kuru madde, % 100' ünün prezervatif madde yönünden Askeri Şartname ' ye uygun olmadığı belirlendi. Mikrobiyolojik olarak yapılan incelemelerde; teslim anında, aerob mezofii genel canlı sayıları 1.4 x İÜ4 - 4.6 x 10» kob / mi. enterobakter sayıları 1.2 x 103 - 1.2 x 108 kob / mi, mikrokok -stafilokok sayıları 2.0 x 10* - 5.8 x 106 kob / mi, enterokok sayıları 2.2 x 102 - 4.2 x 105 kob / mi, koliform mikroorganizma sayıları < 3 - > 2400 KMS / mi, E. coli savılan < 3 - 240 KMS / mi, maya ve küf sayıları 1.0 x 10a - 4.2 x 107 kob / mi olarak tesbit edi 1 di. Soğuk muhafaza sonrası, aerob mezofii genel canlı sayıları 1.8 x 105 - 7.2 x 10" kob / mi, enterobakter sayı i arı 3.8 x İÜ4 - 4.6 x 107 kob / mi. mikrokok - stafilokok sayıları ('..0 x İU- 2.0 x 3 07 kob / mi. enterokok sayıları 4.0 x 1 03 - 4. 0 >: 1 0C kob / mi, koliform mikroorganizma sayıları < 3 - > 2400 KMS / mi. E. coli sayıları < 3 - 24û KMS / mi, maya ve küf sayıları 1.2 x 303- 2.0 x 108 kob / mi olarak tesbit edildi. Tüketim aşamasında ise; aerob mezofii genel canlı sayıları 1.2 x 103 - 4.4 x 106 kob / mi, enterobakter sayıları 2.0 x 102 - 2.0 x 104 kob / mi, mikrokok - stafilokok sayıları 1.0 x 103 2.4 x Î05 kob / mi, enterokok sayıları 1.0 x 103 - 2.6 x 10» kob / mi, koliform mikroorganizma sayıları < 3 - 210 KMS / mi, E. coli sayıları < 3 - 23 KMS / mi,maya ve küf sayıları 2.0 x 102 - 2.0 x 104 kob / mi olarak tesbit edildi. 71Yapılan incelemelerde teslim anında, numunelerin % 86.66 »sı (26 adet.) aerob mezofil genel canlı, % 70' i (21 adet) kol i form mikroorganizma, % SG.öö'sı (26 adet) E. col i yönünden Askeri Şartname' ye uygun olmadığı belirlendi. 72
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY : THE INVESTIGATION OF HYGIENIC QUALITY OF MILK HAVE BEEN TAKEN TO ANKARA GARRISON UNITS. This study was undertaken to determine phsical. chemical and microbiological quality of half-fatty milk in the period of deliveries, after the cold-storage and consumption. For this purpose, a total of 30 samples were obtained from the delivery as determined to phsical, chemical and mi crobio logyca 1 quality: a total of 30 samples both after the cold - storage and consumption period were obtained as determined to mi crobi o logyca! quality. The samples were monitored for temparature and density as phsical; for the milk fat, acidity, dry - matter and preservatives as chemical: for total viable counts, enterobact er i aceae. micrococci - staphylococci, enterococci, total coiiforms and E. c o 1 i. yeast - mould counts as mi crobi o logyca 1 properties. The milk density which have been taken for the military units, were variated betwen 1.026-1.032, as mean 1.029. The samples of 3.33 % (one sample) don't appropriate to military specification. As a chemical examinations; the milk fat 0.5 - 3.2 %, as mean 2.2 % ; acidity 5.2 - 11.2 °SH, as mean -7.1 USH; dry-matter 7.74 - 11.72 %, as mean 10.16 %: the lean dry-matter 7.10 - 8.72 %, as mean 7.96 were determined. The samples of 23.33 % (7 samples) for fat, 6.66 % (2 samples) for acidity, 53.33 % (16 samples)' for dry-matter, 100 % (30 samples) for the lean dry-matter, 100 % for preservatives were not appropriated to military spesif icat i on. 73As a mi crobiologycal examinations? at the delivery stage, lotai mesophyJlic viable counts 1.4 x 104 - 4.0 x 108 cf'u/ml., ;nt.erobacteriaceae counts 1.2 x 103-1.2 x 10" cfu/ml., mi crococe i - staphylococci counts 2.0 x 102 - 4.2 x 10& ci'u/ml., total col i forms < 3 - > 2400 MPN/ml.. E.col i -? 3 - 240 MPN/ml.. yeast and mould counts 1.0 x 103-4.2 x 107 ci'u/ml. were determined. After the cold-storage period, total mesophyllic viable counts 1.8 x 10 h - 7.2 x 108 cfu/ml., enterobacteriaceae counts 1.0 x 10* - 4.6 x 107 cfu/ml., micrococci - staphylococci counts 6.0 x 102 - 2.0 >: 107 cfu/ml., enterococci count 4.0 x 103-4.0 x 10s cfu/ml., total coliforms < 3 - > 2400 MPN/ml.. E. col i..'. 3 - 240 MPN/ml., yeast and mould counts 1.2 x 103 - 2.0 x ]0» cfu/ml. were determined. At the consuption stage, total mesophyllic viable counts. 1.2 x 103 - 4.4 x 10!l cfu/ml., enterobacteriaceae counts 2.0 x 30*- 2.0 x 204 cfu/ml., micrococci - staphylococci counts 1.0 x H>3 - 2.4 x 108 cfu/ml., enterococci counts 1.0 x 103 - 2.6 x 1Ü3 cfu/ml., total coliforms < 3 - 210 MPN/ml., E. coli