Laboratuvar şartlarında farklı bitki ve bitki kısımları ile ergin toplama zamanının Süne (Eurygaster maura L.,Heteroptera: Scutellerıdae) yumurta verimine etkisi
The effect of dıfferent host plant,productıon form and adult collectıon time of sunn pest (Eurygaster maura L.,Heteroptera: Scutellerıdae)egg rearıng under laboratory contıtıons
- Tez No: 327040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Süne (Eurygaster maura Het.: Scutelleridae)'nin biyolojik mücadelesinde yumurta parazitoiti Trissolcus türleri başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu türlerin laboratuvar şartlarında kitle üretimleri için canlı konukçusu olan Süne yumurtaları üzerinde üretimleri gerçekleştirilmektedir. Süne yumurta üretimine etki eden faktörleri bulmak amacıyla süne erginleri kışlaklarından üç farklı zamanda (10, 20 ve 30 Nisan) toplanmış, üç farklı konukçu bitki (buğday, arpa ve çavdar) üzerinde ve bu bitkilerin iki farklı kısmında (sap ve yaprak) yetiştirilmiştir. Ayrıca bu faktörlerin sünenin, preovipozisyon, ovipozisyon ve postovipozisyon sürelerine olan etkiside belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, laboratuvarda süne yumurta üretiminde, kışlaklardan ilk toplama zamanının, konukçu bitki olarak çavdar bitkisinin ve bu bitkinin de sap kısımlarının Süne yumurta veriminde önemli olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trissolcus species, egg parasitoids, are successively used in the biological control of sunn pest (Eurygaster maura Het.: Scutellerıdae). Mass rearing of these species in the laboratory conditions are performed on sunn pest eggs, natural host of Trissolcus species. In order to determine factors which affect the egg rearing of sunn pest, adults of sunn pest were collected from their overwintering side and grown on two different parts (steam and leaf) of three different host crop species (wheat, barley and rye). Effects of these factors on preoviposition, oviposition and postoviposition periods of sunn pest were also evaluated. This study showed that first collecting first time of sunn pest from overwintering side considerably affect the egg rearing of sunn pest in laboratory conditions. This study also showed that rye stem is suitable host plant for mass rearing of sunn pest.