Atıksular ile sulanan zirai alanlardaki ağır metal kirliliğinin araştırılması
Investigation of heavy metal pollution of agricultural fields irrigated with wastewater
  1. Tez No: 327068
  2. Yazar: SEVDA ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENAR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışmanın amacı, atıksularla sulanan zirai alanlardaki ağır metal kirliliğinin incelenmesidir. Çalışma bölgesi olarak seçilen bölge Konya Ana Tahliye Kanal güzergahıdır. Kanal güzergahında bulunan 1. 2. ve 3'üncü pompa istasyonlarının her birinden, kanal yanından, kanaldan 100 m ve 500 m içerideki 0-25 cm, 25-50 cm ve 50-75 cm derinliklerden toprak örnekleri alınmıştır. Ayrıca, atıksular ile sulama yapılan alanlarda buğday yetiştirildiği gözlenmiştir. Arazi çalışması esnasında atıksular ile sulanan alanlarda yetiştirilen buğdaylardan da örnekler alınmıştır. Toprak numuneleri alev ve grafit fırınlı atomik absorbsiyon spektrometresi (AAS), ürün (buğday) örnekleri ise indüktif eşleşmiş plazma kütle spekterometresi (ICP-MS) ile tespit edilmiştir. Toprak ve ürün örneklerdeki kurşun (Pb), krom (Cr), bakır (Cu), kadmiyum (Cd), çinko (Zn), nikel (Ni) ve civa (Hg) metal kalıntı miktarları araştırılmıştır. Toprakta sırasıyla en düşük ve en yüksek miktarlar Pb 63.97-100.75 mg/kg, Cr 172.56-248.57 mg/kg, Cu 15.51-49.46 mg/kg, Cd 8.23-11.62 mg/kg, Zn 37.83 -81.35 mg/kg, Ni 47.73-134.04 mg/kg, Hg 0.14-0.34 mg/kg aralığında tespit edilmiştir.Buğdayda ise sırasıyla en düşük ve en yüksek miktarlar Pb 0.005- 13.358 mg/kg, Cr 0.554- 1.87 mg/kg, Cu 6.09- 7.61 mg/kg, Zn 14.42-24.23 mg/kg, Ni 0.26- 0.94 mg/kg aralığında tespit edilmiş, Hg ve Cd miktarları dedeksiyon limitinin altında kalmıştır.Topraktaki ağır metal miktarları Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmeliğe (2010/27605) göre değerlendirilerek, topraklar Takip Gerektiren ya da Takip Gerektirmeyen Saha olarak belirlenmiştir. Referans toprakta gübre ve pestisit uygulandığından, sonuçların değerlendirilmesinde hiçbir tarım uygulaması yapılmayan alanların seçilmesi önerilmektedir. Ayrıca çalışmanın bundan sonraki aşamasında topraktaki ağır metal miktarının jeoleojik formasyona bağlı olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Toprakta bulunan Pb, Cr, Cu, Cd, Zn, Ni ve Hg'nin miktarlarının atıksu ile sulama ve pestisit uygulaması sonucu arttığı ve bu topraklarda yetiştirilen buğdayın Pb, Cr, Cu, Zn, Ni içerdiği ve bu buğdayı tüketen insanlar üzerinde kısa ve uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of study, heavy metal pollution in wastewater irrigated agricultural areas to investigate. The study area is the route chosen as the Konya Main Discharge Channel. Channel on the route of 1, 2 and 3 from each of the pump stations, channal side, channel to 100 m and 500 m inside the 0-25 cm, 25-50 cm and 50-75 cm depths, soil samples were collected. In addition, wheat is grown in areas irrigated with wastewater was observed. Wheats grown is fields irrigated with wastewater during fieldwork in the samples were taken from. Flame and graphite furnace atomic absorption spectrometry (AAS) soil samples, the product (wheat) examples was determined by inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS). Soil and crop analyzes of lead (Pb), chromium (Cr), copper (Cu), cadmium (Cd), zinc (Zn), nicel (Ni) and mercury (Hg) were examined. The lowest and highest amount in the soil of Pb 63.97-100.75 mg/kg, Cr 172.56-248.57 mg/kg, Cu 15.51-49.46 mg/kg, Cd 8.23-11.62 mg/kg, Zn 37.83 -81.35 mg/kg, Ni 47.73-134.04 mg/kg, Hg 0.14-0.34 mg/kg range were determined. Wheat respectively the lowest and highest amount of Pb 0.005- 13.35 mg/kg, Cr 0.55- 1.87 mg/kg, Cu 6.09- 7.61 mg/kg, Zn 14.42-24.23 mg/kg, Ni 0.26- 0.94 mg/kg in the range determined was the amount of Hg and Cd were below detection limits.Heavy metal amount in soil Control Of Soil Pollution and Rugulations Regarding The Evaluation Of The Sites Contaminated By Point Source (2010/27605), Requiring or Not Requiring Follow-up land is determined as a field. Reference soil, fertilizers and pesticides are applied, the evaluation of results without any agricultural application areas recommended for selection. In addition, the amount of heavy metals in the soil next stage of this study was to investigate whether jeoleojik formation must be connected.In the soil solution Pb, Cr, Cu, Cd, Zn, Ni and Hg increased amounts as a result of irrigation with wastewater and pesticide application wheat grown in this soil Pb, Cr, Cu, Zn, Ni contained in the wheat-consuming and may cause health problems in humans is thought short-and long-term.