Nifedipinin karaciğer ve ince bağırsak üzerindeki etkilerinin ışık mikroskobik düzeyde incelenmesi
Light microscopic investigation of effects of nifedipine on liver and small intestine
- Tez No: 327083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖZPARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada ratlara 30 gün süreyle verilen yüksek dozdaki kalsiyum kanal blokörü nifedipinin, olası etkileri histolojik açıdan 30. günde ve ayrıca ilaç kesildikten sonraki 40. günde değerlendirilmiştir. Çalışma başlangıcında ratlar kontrol (n=16) ve nifedipin (n=16) grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Nifedipin grubuna bir hafta süreyle toz formundaki 125 mg/kg nifedipin her gün standart rat yemine karıştırılarak verilmiştir. ?kinci haftadan itibaren üç hafta boyunca her gün 250 mg/kg nifedipin aynı yöntemle verilmiştir. Çalışmanın 30 ve 70. günlerinde ratların ince bağırsak ve karaciğerinden alınan doku örneklerinden rutin histolojik kesitler alınarak, genel histolojik yapıları ışık mikroskobunda değerlendirilmiş ve histometrik analizleri yapılmıştır. ?nce bağırsak ve karaciğer dokularına PAS yöntemi ve ayrıca karaciğer dokularına AgNOR boyaması da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate histologically possible effects of high dose nifedipine, calcium channel blocker which was administered to the rats for 30 days and also effects of the cessation of administration after 40 days. At the beginning of the study, the rats were divided into control (n=16) and nifedipine (n=16) groups. Everday, standard rat food containing 125 mg\kg powdered nifedipine was given to the nifedipine group for one week. During the following three weeks, 250 mg\kg nifedipine wasgiven to the rats with the same method. On the 30th and 70th days of the study, routine histologic sections were obtained from the tissue samples of small intestine and liver. The general histologic structure of the liver and small intestine were evaluated and histometric data were analyzed with under the light microscope. PAS method was applied to small intestine and liver tissues and also AgNOR method was applied to liver tissues.