Kampüslerde fiziksel değişim üzerine bir araştırma: Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü örneği
A research on physical changes in the campuses: example of Alaeddin Keykubat Campus of Selçuk University
  1. Tez No: 327082
  2. Yazar: ZAFER KUYRUKÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bir kent gibi çok hızlı değişen ve gelişen bir yapıya sahip üniversite kampüslerinin, çok uzun yıllar hizmet vermesi beklenmektedir. Bu nedenle üniversite kampüsleri büyüme ve değişim ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliklere sahip olmalıdır. Aynı zamanda günümüzün hızla gelişen şartlarına binaların uyum sağlayabilmesi ancak onların bir takım özelliklerle donatılmasıyla mümkündür.Bu tez kapsamında üniversite kampüslerinde süreç içinde oluşan değişimler, değişimlere neden olan faktörler ve değişimlerin kampüsün organizasyonel yapısına ve bina fiziksel yapısına yansıması araştırılmış ve bütün bu unsurlar Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü'nde ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nde yapılan gözlem ve tespit çalışması ile örneklenip değerlendirilmiştir.Konuyu sistematik olarak irdelemek için yönlendirici kavramların ortaya konması gereği düşünülmüştür. Bu bağlamda öncelikle üniversite kavramı ve üniversitelerin başlangıçtan günümüze kadar tarihsel gelişimi ana hatları ile incelenmiştir. Zaman içinde çeşitli büyüme ve değişimlere uğrayacak üniversite kampüslerinin planlanması ve tasarımına ilişkin kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Üniversite kampüs tasarımında düşünülmesi gereken ya da kampüslerde var olması gereken en önemli özelliklerden birinin büyüme ve değişim olması nedeniyle kampüslerde büyüme ve değişim konuları üzerinde durulmuştur.Örneklem alanı olarak seçilen Alaeddin Keykubat Kampüsü'nde yapılan çalışmada rektörlerin görev yaptığı dönemler boyunca kampüsün değişim planları çıkartılmış, fonksiyon bölgelerine göre analizler yapılmış ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nde 1981-2011 yılları arasında oluşan değişimlerin son durumu saptanarak planlara işlenmiş ve binanın fiziksel yapısına yansıyan değişim tipleri belirlenerek bir değerlendirmeye gidilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucu yaygın yerleşme modeli uygulanan Alaeddin Keykubat Kampüsü'nde gerekli dokusal karakter ve kampüs imajı oluşmadığı, mekansal bütünlüğe uzun bir süreç (30 yıl) sonunda varıldığı, iç ulaşım ağının çözümünde taşıt ve tramvay kullanımının zorunlu hale geldiği, otopark alanları ile yurt kapasitesinin yeterli olmadığı saptanmıştır. Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nde ise fiziksel değişimlerin binanın genellikle zemin katında yoğunlaştığı, bu değişimlerin bina içinde sirkülasyon alanlarının daralmasına neden olduğu ve fakültede eğitim-öğretim gören öğrenci sayısının artmasının fiziksel olarak bina kabuğuna yansıdığı ve projeye aykırı blokların eklenmesine neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The university campuses having a quickly changing and developing structure like a city are expected to serve for along time. Therefore, the university campuses should be qualified as meeting growth and change requirements. Simultaneously, the comliance of the buildings to the quickly developing conditions of today is only possible for equipping them with some features.Within this thesis, the changes occurred in the university campuses within the process, the factors leading to these changes, and the reflection of these changes on the organizational structure of the campuses and on the physical structure of the buildings were researched; and all these factors were evaluated by sampling with observation and detection study done in Aleaddin Keykubat Campus of Selçuk University and in the Faculty of Engineering-Architecture.In order to examining the subject systematically, directing concepts were thought to be presented necessarily. Within this context, the university concept and historical development of universities from the beginning to nowadays were examined. The concepts about planning and designing of the university campuses to grow and change in time were tried to be explained. Since the growth and change is one of the most important factors which should be thought in university campus design or should be in campuses, the subjects of growth and change in campuses have been emphasized.In the study made in Aleaddin Keykubat Campus chosen as sampling area, change plans of the campus during the serving periods of the rectors were revealed, analysis were made according to function regions, and the last situations of the changes occurred between 1981-2011 in the Faculty of Engineering-Architecture were detected and noted in the plans, and an evaluation was made by determining change types reflecting on physical condition of the building. As a result of these evaluations, it was detected that necessary textural character and campus image were not created, spatial integrity was reached at the end of a long period (30 years), using vehicles and trolleys for the solution of internal transportation network was become compulsory; parking area and dormitory capacity were not sufficient in the Aleaddin Keykubat Campus in which widespread accommodation model was used. In the Faculty of Engineering-Architecture it was detected that physical change was intensified generally at the ground floor of the building, this change led to narrowing in the circulation areas in the building; and the increase in the number of students educated and trained in the faculty reflected on the building envelope physically and caused addition of blocks against the projects.