Sinop ili deniz suyu ve kara midye (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819)'nin mikrobiyolojik analizi ve izole edilen Escherichia coli suşlarının moleküler karakterizasyonu
Microbiological analysis of seawater and black mussels (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) of Sinop province and molecular characteriziation of isolated Escherichia coli strains
- Tez No: 327090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kıyı sularında fekal koliform ve fekal Streptococcus kontaminasyonu bütün dünyada yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada, Mayıs-2011 ve Ekim-2011 tarihleri arasında Sinop ilinde belirlenen 15 farklı istasyondan alınan deniz suyu ve midye (Mytilus galloprovincialis) örneklerinin fiziko-kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapıldı. Ayrıca, bu örneklerden izole edilen 40 yerel ve 1 adet referans olmak üzere toplam 41 adet Escherichia coli suşunun; fenotipik karekterizasyonu, antibiyotik duyarlılıkları, toplam hücre ve hücre dışı protein profilleri, plazmid DNA profilleri ve rastgele çoğaltılmış polimorfik DNA (RAPD) yöntemlerine göre karakterizasyonu gerçekleştirildi.Yapılan mikrobiyolojik analizler, deniz suyu ve midye örnekleri için bazı istasyonların fekal koliform ve fekal streptokok sayılarının tavsiye edilen değerlerin üzerinde olduğunu gösterdi. Farklı istasyonlardan alınan deniz suyu örneklerinin mikrobiyolojik analizleri; her bir istasyon için toplam koliform, fekal koliform ve fekal streptokok sayıları arasındaki farkın önemli (p0.05) olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Fecal coliform and fecal streptococcus contamination at coastal waters is one of the common problems of public health all over the world. In this study, the physico-chemical and microbiological analysis of seawater and mussel (Mytilus galloprovincialis) samples collected from 15 different stations in Sinop between May-2011 and October-2011 were investigated. The characterization of a total of 41 strains of Escherichia coli including 40 native isolates and 1 reference strain also were carried out according to phenotypic characterization, antibiogram, whole cell and extracellular protein profiles, plasmid DNA profiles and randomly amplified polymorphic DNA (RAPD) method.According to microbiological analyses, it was shown that the numbers of fecal coliform and fecal streptococcus for the seawater and mussel samples were over recommended values in some stations. Further, the microbiological analyses of seawater examples collected from different stations showed that the difference between total coliform, fecal coliform and fecal streptococcus numbers (p0.05).