Orta Karadeniz bölgesinde rüzgar hızının panel verili regresyon modeli yardımıyla tahmin edilmesi
Predicting the wind speed of the Central Black Sea region with regression model for panel data
  1. Tez No: 327089
  2. Yazar: ZEYNEP ATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER SİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Panel veri analizi özellikle ekonomik ilişkilerin tahmininde kullanılan oldukça yaygın bir yöntemdir. Panel veri analizinde kullanılan modeller sabit etkili model ve rastgele etkili model olarak iki başlık altında incelenebilir. Bu modeller birime, zamana, birime ve zamana göre ayrı ayrı incelenebilir. Böylelikle birimler arası farklılıklar, zaman dönemlerine ve birime ve zamana göre farklılıklar göz önünde bulundurularak tahmin yapılır.Bu çalışmada panel veri modelleri kullanılarak 2009-2010 yılları arasındaki rüzgar hızı tahmin edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla rüzgar hızı açıklanan değişken, ortalama maksimum sıcaklık, ortalama minimum nem, ortalama nem açıklayıcı değişkenler olarak alınmıştır. Uygulamada sabit etkili model ve rastgele etkili model karşılaştırılarak, kullanılan veriler için en uygun modelin bulunması amaçlanmıştır. Sonuç olarak uygulamada kullanılan veriler için sabit etkili modelin daha uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Panel data analysis is a common method used in the prediction of particularly economic relations. Models used in panel data analysis can be classified as fixed effects model and random effects model. These models can be analysed according to unit, time or unit and time so that predictions can be made considering differences among units, and differences in time phases, time and unit.This study attempts to predict wind speed between the years 2009 and 2010 using panel data models. In order to achieve this, the variable whose wind speed is described, maximum temperature in average, minimum humidity in average and average humidity descriptors in have been taken as variables. The aim of the study is to determine the most appropriate model by comparing fixed effects model and random effects model for the data set. In conclusion, fixed effects model have been found out to be more appropriate.