Ca+2, Pb+2 ve Ca+2+Pb+2 etkisinde kalan balık (Oreochromis niloticus) dokularında Na+/K+-ATPaz , Ca+2-ATPaz ve Mg+2-ATPaz aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of the activities of Na+/K+-ATPase , Ca+2-ATPase and mg+2-ATPase in tissues of fish (Oreochromis niloticus) exposed to Ca+2, Pb+2 ve Ca+2+ Pb+2
  1. Tez No: 327125
  2. Yazar: ZEHRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZAR ATLI, PROF. DR. MUSTAFA CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tatlısu balığı (Oreochromis niloticus) farklı süreler ve farklı derişimlerde Ca+2, Pb+2 ve Ca+2+Pb+2 etkisine bırakılmıştır. Deney süreleri sonunda solungaç ve bağırsak dokusunda Na+/K+-ATPaz ve Mg+2-ATPaz ile kas dokusunda Ca+2-ATPaz aktiviteleri ölçülmüştür. Akut (48 saat, 20 ?M Pb+2) ve kronik (14gün, 10 ?M Pb+2) deneyler sonunda ATPaz aktivitelerinde Pb+2 ve Ca+2 derişimine, süreye ve doku tipine bağlı olarak önemli değişimler olmuştur. Yüksek Ca+2 derişimi etkisindeki kontrol balıkların ATPaz aktiviteleri düşük Ca+2 derişimi etkisinde kalanlara göre önemli oranlarda yüksek bulunmuştur. Sadece Ca+2 etkisindeki balıklarda genellikle ATPaz aktivitelerinde artış gözlenirken, Ca+2+Pb+2 etkisinde ise artış yanında azalış da gözlenmiştir. Solungaç Na+/K+-ATPaz aktivitesi akut ve kronik süreçte birbirine zıt tepkiler verirken, diğer ATPaz'lar genellikle benzer yönde aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Freshwater fish (Oreochromis niloticus) was individually exposed to Ca2+, Pb2+ and Ca2++Pb2+ in different concentrations and exposure periods. At the end of exposure periods, Na+/K+-ATPase and Mg2+-ATPase activities in the gills and intestine and Ca2+-ATPase activity in the muscle were measured. There were changes in ATPase activities in relation to Ca2+ and Pb2+ concentration, exposure time and tissue type in both acute (48 hours, 20 ?M Pb2+) and chronic (14 days, 10 ?M Pb2+) exposure periods. ATPase activities were found to be higher in control group exposed to higher Ca2+ concentration comparing to the group exposed to lower Ca2+ concentration. Generally, ATPase activities increased in fish exposed to only Ca2+ concentration, while they showed both increases and decreases after exposure to Ca2++Pb2+. While gill Na+/K+-ATPase activity showed opposite reactions, the others showed similar trend in acute and chronic periods.