Effects of compost and biochar applications on soil properties of a sandy soil and corn plant growth
Biyokömür ve kompost uygulamalarının kumlu bir toprağın özellikleri ile mısır bitkisinin gelişimine etkileri
  1. Tez No: 574578
  2. Yazar: NOEL MANIRAKIZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmada, rüzgâr erozyonundan etkilenmiş olan, Karapınar Erozyonla Mücadele istasyonundan, 0-20 cm derinlikten alınan toprak örneği kullanılmıştır. Bu alandaki toprakların temel özellikleri kum ve kireç içeriklerinin yüksekliği, düşük organik madde içerikleri, zayıf strüktürle gelişim göstermeleri, düşük su depolama kapasiteleri ve bu nedenle kuraklık etkisine açık olmalarıdır. Ayrıca bu bölgenin kurak ve yarı kurak iklimin etkisinde bulunması, toprakların fiziksel özelliklerinin zayıflığının yanında, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin de yetersizliği nedeniyle biokütle üretimleri sınırlanmakta ve rüzgâr erozyonuna açık hale gelmektedir. Bu nedenle yapılan çalışmada; söz konusu alanda, yaygın olarak yetişen iğde ağaçlarının, budama artıklarından elde edilen kompost ve biyokömürün farklı dozlarının, inkübasyon ve saksı denemesinde, toprak kalitesi özellikleri ile mısır bitkisinin gelişimine etkileri belirlenmiştir. Bu kapsamda, yapılan inkübasyon denemesinde; ağırlık esasına göre % 0, 1, 2 ve 4 dozlarında kompost ve biyokömür ilave edilen toprak örnekleri, tarla kapasitesi nem içeriğinde (29g 100g-1) iki ay süre ile inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyon sonunda uygulamaların toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerine etkileri belirlenmiştir. Ayrıca inkübasyon sonu alınan toprak örneklerinde mısır bitkisi yetiştirilerek, uygulamaların mısır bitkisinin gelişim özelliklerine etkileri de incelenmiştir. İnkübasyon sonunda, kompost ve biyokömür uygulamaları kontrol ile kıyaslandığında; zerre yoğunluğu (Pk), hacim ağırlığı (Pb) ve hava dolu gözeneklilik (AFP) değerlerini düşürürken, porozite (P), tarla kapasitesi (FC), faydalı su içeriği (PAW), agregat stabilitesi (AS), ağırlıklı ortalama çap (MWD), ekstrakte edilebilir K, yarayışlı Mn, yarayışlı fosfor (AP), organik karbon (OC), toplam azot (TN), NH4-N, NO3-N, C/N oranı ve toprak solunumu (SMR) değerlerinin önemli ölçüde artırmıştır. Uygulamaların diğer özellikler üzerine etkileri değişkenlik göstermiştir. Kontrol ile kıyaslandığında, uygulamaların sera şartlarında yetiştirilen mısır bitkisinin bitki boyu ve taze toprak üstü biokütle verimine etkileri önemli olmuş, kompost uygulamaları mısır bitkisinin SPAD değerini, toplam azot, K, Ca, Mg ve Zn içeriklerini önemli ölçüde artırırken, biyokömür uygulamaları sadece SPAD değeri, Mg ve Fe içeriklerini önemli ölçüde artırmış, Cu içeriğini ise azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, soil samples taken at 0-20 cm depth from Karapınar Erosion Prevention Station which was affected by wind erosion were used. The main characteristics of the soils of this area are high sand and lime contents, low organic matter contents, weak structure development, low water storage capacity and thus open to drought effect. In addition, since this region is under the influence of arid and semi-arid climate, the weakness of the physical properties of its soils as well as insufficient chemical and biological properties, biomass production is limited, and it becomes vulnerable to wind erosion. For this reason; the effects of different doses of compost and biochar obtained from pruning residues of Elaeagnus trees, which are widely grown in this area on soil quality characteristics and development of corn plant were determined in incubation and pot experiment. In this context, soil samples were mixed with compost and biochar at 0, 1, 2 and 4% by weight basis throughout incubation trial, and were entitled to be incubated for two months at field capacity moisture content (29g 100g-1). At the end of the incubation, the effects of the applications on the physical, chemical and biological properties of the targeted soil were determined. In addition, the effects of the applications on the growth characteristics of the corn plant were investigated by cultivating the corn plant in the soil samples taken after the incubation. At the end of incubation, compost and biochar applications decreased particle density (Pk), bulk density (Pb) and air-filled porosity (AFP) values compared to control, while porosity (P), field capacity (FC), plant available water content (PAW), aggregate stability (AS), mean weight diameter (MWD), extractable K, available Mn, available phosphorus (AP), organic carbon (OC), total nitrogen (TN), NH4-N, NO3-N, C / N ratio and soil respiration (SMR) values significantly increased. The effects of applications on other soil features varied. When compared with the control, the effects of the applications on the plant height and abovegrown plant biomass yield of the corn plant grown in greenhouse conditions were significant. Compost applications significantly increased the SPAD value of the corn plant, total nitrogen, K, Ca, Mg and Zn contents, while the biochar applications only increased SPAD values, Mg and Fe contents and decreased Cu content.