Türk inşaat sektörü için bir belge yönetim sistemi önerisi
A records management system proposal for Turkish construction industry
- Tez No: 327133
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ülkemiz inşaat sektöründe belgeye dayalı işlem yapmanın önemi henüz yeterince kavranamamıştır. Bundan dolayı inşaat projelerinin iş süreçlerinde çeşitli aksaklıklar ve anlaşmazlıklar yaşanabilmekte, inşaat işletmelerinin kendi içindeki kayıtlı bilgi miktarı kısıtlı kalmakta ve işletmelerin verimi düşmektedir. Bu çalışmada, inşaat işletmelerinde belgenin yeri ve önemi konusunda farkındalık yaratılması ve bu sektörde uygulanabilecek bir belge yönetim sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of document based applications has not been understood sufficiently in Turkish construction industry. Therefore, a variety of problems and disagreements may occur in the business processes of construction Projects and the amount of documented information by contruction firms is limited, reducing the effectiveness of the companies. Thus this study aims to increase the awareness about the importance of documentation in construction industry and to develop a documentation management system that can be implemented by construction firms.