Premenapoz ve postmenapoz dönemindeki kadınların serum ferritin düzeyleri ve beslenme alışkanlıklarının lipid peroksidasyonu üzerine etkisi
- Tez No: 32714
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YÜCECAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Düzenli menstrual kanama gören ve menapoza giren kadınlarda vücut demir deposunun iyi bir göstergesi olan serum ferritin düzeyi ile diyet toplam yağ miktarı, çeşitleri ve beslenme akışkanlıklarının, neden olabileceği lipid peroksidasyonunun, son parçalanma ürünlerinden biri olan malondialdehid ile ilişkisini belirle mek amacıyla planlanan bu çalışma, düzenli menstrüasyon gören 40-45 yaş arası (ortalama 41.6 + 0.36 yaş) 15 kadın ve menapoza gireli en az bir yıl olmuş 47-60 yaş arası (ortalama 53.3 + 1.10 yaş) 15 kadın üzerinde yapılmıştır. Pre-ve postmenapoz dönemdeki kadınların BKI arasında ilişki yokken (p>0.05), postmenapoz dönemdeki kadınların vücut yağ yüzdesi daha yüksektir (p0.05). Çalışmadaki kadınların serum MDA düzeyi üzerine, serum ferritin, total diyet yağı, doymuş, tekli doymamış, çoklu doymamış yağların, vitamin E ve vitamin C gibi çok sayıda değişkenin etkili olmadığı bulunmuştur (p>0.05). Ancak, postme napoz dönemdeki kadınlarda serum MDA düzeyi ile toplam diyet yağı arasındaki ilişki istatistiksel açıdan önemli olmasa da serum ferritin düzeyinin ortama girmesiyle % 5'lik artış göstermiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to evaluate the relationship between malondialdehyde which is one of the last by products of lipid peroxidation and serum ferritin levels, dietary total fat and kinds, food habits. This study was undertaken through 15 premenopausal (40-45 y) and 15 postmenopausal (47-60 y) women. While there was no relation in body mass index of pre-and postmenopausal women (p>0.05), postmenopausal women have higher body lipid percent (p0.05). 0.05). In addition, serum MDA level and total dietary fat in postmenopausal women show no statistically important relation but if serum ferritin level considered there was found a 5 % increase (p>0.05).