Anne sütünün A vitamini düzeyi ile annenin günlük tüketimi üzerine bir çalışma
- Tez No: 32715
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER BERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
BÖLÜM VIII ÖZET Çeşitli biyokimyasal ve fizyolojik süreçlere katılan vitaminlerin vücuda alınmaması o vitaminin yardımcı olduğu kimyasal tepkimelerin aksamasına ve özellikle bebeklik döneminde çok önemli olan büyümenin gerilemesine neden olmaktadır. Bebemin besin gereksinimlerine, sindirim fonksiyonlarına en uygun ve aynı zamanda pek çok hastalığa karsı koruyucu niteliklere sahip tek besin anne sütüdür. Anne sütünün miktar ve besin içeriği emzikliliğin değişik dönemlerinde farklılık göstermektedir. Sağlıklı yasamın başlangıcı sayılan bu ilk dönemin vazgeçilmez besini anne sütünün A vitamini acısından değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre bu vitaminin anne sütündeki miktarları geniş bir dağılım göstermekte ve annenin beslenmesinden fizyolojik sınırlar içerisinde olmakla beraber etkilenmektedir. Araştırma, Ankara ili, Çankaya ilçesi Çankaya Semti ile Çubuk ilçesi Merkez Sağlık Ocağı Bölgesinde yaşayan annelerin iki ayrı zamanda sütlerindeki A vitamini düzeylerini ve bununla ı ilgili alarak annelerin beslenme durumlarını belirlemek ve bebeklerin büyümelerini saptamak amacıyla yapılmış TANIMLAYICI bir çalışmadır. Araştırmaya Çubuk'dan 34, Çankaya'da 34 anne ile bebekleri alınmış ve çalışma Mart 1992 ile Ağustos 1993 tarihleri arasındaki 18 aylık sürede gerçekleştirilmiştir. Emzikliliğin 1.ayında anne sütü vermeyi ve araştırmaya katılmayı kabul eden 68 anneden sadece 39'u (Cubuk'dan 20, Çankaya'dan 19) dördüncü ayda süt verebilmişlerdir. Annelerin bir kısmı sütü kesildiği için, bir kısmı da üç kez ev ziyareti yapıldığı halde evde bulunamadıkları için araştırma kapsamından çıkmışlardır. Anne sütü örnekleri, sabah saat 9-11 arasında emzirmenin. 122basında ve sonunda olmak üzere eşit miktarlarda (1O ml_) annenin elle gömüsünü salması yöntemi ile toplanmış, alınan süt örnekleri ısı kaybı olmaksızın aynı gün İstanbul'a yollanmış, süt örnekleri İstanbul'da“RDCHE Müstahzarları Sanayi A.Ş.”firmasında“HPLC”yöntemiyle analizleri yapılmışdır. Ayrıca annelerin üç günlük besin tüketimleri birbirini izleyen 3 gün boyunca hafta içinde belirlenmiştir. Araştırma kapsamına alınan annelerin bebeklerinin boy ve ağırlık ölçümleri WHO standartlarına göre değerlendirilmiş ve ağırlık persentiline göre düşük ağırlıkta hiç bebek yokken, boy persentiline göre sadece Çubuk'da bebeklerin 7. 8.0'inin doğum, % 8.8'inin l. ay ve 7. 10.0'unun 4.ayda boyları standardın altında bulunmuştur. Annelerin emzikliliğinin 1.ayında günlük A vitamini tüketimleri Çubuk'da ortalama 91OO ± 8861 IU, Çankaya'da 9506 ± 5523 IU olarak yeterli düzeyde, emzikliliğin 4.ayında ise günlük A vitamini tüketimleri Çubuk'da ortalama 7863 ± 5560 IU, Çankaya'da 8604 ± 4580 IU olarak yeterli düzeyde bulunmuştur. Emzikliliğin l, ve 4.aylarında annelerin günlük A vitamini ' tüketimleri arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Annelerin emzikliliğin 1.ayında süt A vitamini düzeyleri Çubuk'da ortalama 494.92 ± 338.1 lU/mL, Çankaya'da 3O2.06 ± 221.6 lU/mL, retinol düzeyleri Çubuk'da ortalama 147.60 ± 101.5 |ag/ml_, Çankaya'da ise 90.52 ± 66.5 ug/mL olarak bulunmuştur. Her iki yerleşim yerinde yasayan annelerin emzikliliğin 1.ayında süt A vitamini düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak önemlidir. Annelerin emzikliliğin 4.ayında süt A vitamini düzeyleri Çubuk'da ortalama 248.98 ± 2O5.2 lU/mL, Çankaya'da 262 ± 161.3 lU/mL, retinol düzeyleri Çubuk'da ortalama 74.50 ± 61.5 ıug/mL, 123l /Çankaya'da ise 78.72 ± 48.4 jag/mL olarak, ancak aradaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Araştırmamızda elde edilen emzikliliğin 1. ve 4. aylarındaki anne sütü A vitamini düzeyleri daha önce yapılmış araştırma bulguları ile benzerdir. Bu araştırma sonucunda her iki yerleşim yerinde araştırmaya alınan annelerin emzikliliğin 1. ve 4. aylarında günlük A vitamini tüketimleri ile süt A vitamini düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı gözlenmiştir. 124
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vitamins play an important role in biochemical and physiological processes. When these vitamins are not taken, some chemical reactions are interrupted and growth, which is very- important during infancy is inhibited. The only food that can protect against many diseases as well as being most appropriate for the nutritional needs and digestive functions of the baby is breastmilk. The guantity and the nutritional content of breastmilk will show variations according to different lactation periods. Evaluation of breast milk for vitamin A content, as the most significant food of the beginning of life, is very crucial. Awarding to the research, this vitamin shows a wide spectrum in breastmilk and is effected within physiological limits by the mother's nutrition. This descriptive study is caried out on a group of mothers living in Çankaya and Çubuk districs of Ankara. The purpose of the study was to assess levels of vit. A in breastmilk, the nutritional status of mothers and growth of the babies at two different times. The study was completed in 18 months from March 1992 to August 1993 having 34 mothers each from Çankaya and Çubuk. From 68 mothers who have agreed to give their breastmilk in the first month of lactation only 39 were able to give breastmilk samples in the fourth month of lactation. (20 from Çubuk, 19 from Çankaya). The reason for not being included in the fourth month t was either the mother stopped lactating or they were not present at home even after three visits. The breastmilk samples (10 mL) were taken before and after lactating, between 9 and 11 o'clock AM by the method of mothers milking themselves, and the samples were sent to istanbul the same day, keeping the temperature. The samples were analyzed in the ROCHE Pharmacentical Company Laboratories by“HPLC”method in istanbul. At the same time mother's three day food comsumption 125were assessed för 3 consecutive week days. The measurements of the heights and weights of the babies were evaluated according to the WHO standards. According to weight percentile there were no low weight babies, however according to height percentile in Çubuk 8.0 7. of the babies at birth, 8.8 7. of babies on the l st month and 10.0 7. on the 4 th month were bellow the standard levels. Daily vitamin A consumption of mothers in the ist month in Çubuk was 9100 ± 8861 IU, in Çankaya 9506 ± 5523 IU in the fourttı month it was 7863 ± 5560 IU in Çubuk and 8604 ± 458O IU in Çankaya, which were sufficient levels. The vitamin A consumption in the first and the fourth months between two groups were not significantly different. Mean vitamin A content of breastmilk in the first month in. Çubuk was 494.92 ± 338.1 lU/mL and 302.O6 ± 221.6 lU/mL in Çankaya. The mean level of retinol in Çubuk was 147.60 ± 101.5 |ag/mL and 9O.52 ± 66.5 ng/ml_ in Çankaya. The levels of vit A concent in breastmilk is significantly different two districts of Ankara.l Mean vitamin A content of breastmilk in the fourth month in Çubuk was 248.98 ± 2O5.2 lU/mL and 262 ± 161.4 lU/mL in Çankaya, the mean level of retinol in Çubuk was 74.50 ±61.5 ng/mL and 78.72 ± 48.4 yg/ml_ in Çankaya, although the difference was / statistically in 'significant. The vit A levels in breastmilk on the ist and 4th months found in this study were similar to other findings in the literatüre. As a resul t of this study, there was not a significant relationship in the mother's daily vit A consumption and the levels of vit A in breastmilk in both districts for the l st and the 4th months of lactation. 126