Payas Organize Sanayi Bölgesindeki endüstri tesislerinden kaynaklanan PM10 ve Çöken Partikül Madde ölçümlerinin ISCST3 modeliyle karşılaştırılması
The examination of pm10 and concentrated particulate materials released from industrial plants in Payas industrial zone using ISCST3 model
- Tez No: 327156
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 462
Özet
Kirleticilerin hava kalitesi seviyesi üzerine etkisini tespit etmek amacıyla bu çalışma kapsamında Payas Organize Sanayi Bölgesi'nin hava kalitesi modellemesi yapılmıştır.Hava kalitesi dağılım modellemesi olarak Çevre Koruma Örgütü (EPA) tarafından geliştirilen ISCST3 modeli kullanılmıştır. Modelleme çalışmasında kullanılmak üzere toz emisyon ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Payas Organize Sanayi'den toplanan toz örnekleri kullanılarak havada askıda partikül madde (PM10) ve çöken tozların yer seviyesi konsantrasyonları ISCST3 modeli kullanılarak hesaplanmıştır.Ayrıca Payas Organize Sanayi' nin mevcut çevresel gürültü düzeyini tespit etmek amacıyla, toz emisyon ölçümleri ile eşzamanlı olarak gürültü seviyeleri ölçümleri de yapılmıştır.Yapılan modelleme çalışması ile bölgedeki saatlik, günlük, aylık ve yıllık ortalama kirlilik seviyeleri belirlenmiş ve bu değerler yönetmelikte yer alan sınır değerler ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda, atmosfere verilecek toz emisyonlarının bölgedeki hava kalitesi üzerine etkileri ve dağılımları değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, atmosfere verilen toz emisyonlarının bölgedeki hava kalitesi üzerine etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to understand the effect of pollutants on air quality, an air quality modelling was created for Payas Organised Industrial Zone.ISCST3 model, developed by EPA, was used as air dispersion model. Dust emission was measured to use in the study: By sampling dusts from Payas Organised Indutsrial Zone, the concentration of PM10, suspended particulate matter, and the dust on the ground were measured using ISCST3 model.In addition to the measurements for air pollutants, some noise measurements were also carried out simultaneously in order to determine the environmental noise level. Through the study, hourly, daily, montly and yearly mean pollution levels were determined and compared with the threshold levels given in official codes and regulations. As a result of these comparisons, the effects of the dust to be emitted into the atmosphere on regional air quality and its distribution were studied. As a result, the effect of the dust emission on regional air quality was determined.