Tekstil sanayi için ekonomik ve çevreci yıkama maddesi üretimi
Economical and enviromental washing off agent production for textile industry
  1. Tez No: 327157
  2. Yazar: ZEYNEP NİHAN KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERİNDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada yağ asidi alkil hidroksietil imidazolin, yağ asidi alkil aminoetil imidazolin ve yağ asidi alkil amido etil imidazolin yapıları sentezlenmiştir. Sonrasında bu yapıların oleik-DETA diamid monopropionat amfoter formlarının sentezi yapılmıştır.Oluşturulan kimyasal türevlerin yıkama özellikleri ve boyarmadde hidrolizatı ile olan reaksiyonları incelenerek; ürünlerin enerji ve su tüketimini azaltma eğilimleri geliştirilerek banyo yıkama suları ve atık su miktarlarını azaltması sağlanmıştır. Tüm bu avantajların tekstil üzerindeki haslık değerlerini bozmadiği tespit edilmiştir. Bu avantajlara ek olarak yeni yıkama maddelerinin firmalara maliyet avantajı sağlaması planlanmaktadır. Bu sayede ürünün, yurt içi pazarına etki ederek yıkama maddelerinin ithalini azaltacağı ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, fatty acid alkyl hydroxyl imidazoline, fatty acid alkylaminoethyl imidazoline, fatty acid alkyl amidoethyl imidazoline derivatives have been synthesized and then these intermediates have been derived to amphoteric oleic ?DETA diamide monopropionate .The products that are synthesized have been analyzed in the sense of their reactions with the dyestuff hydrolyzate and their soaping effects to improve saving their energy and water consumption during the washing process.And the advantages were aimed to be succeeded without lowering the fastness values of the fabrics. In addition to that, newly developed imidazoline based soaping agents have provided many economical advantages. This product affect domestic market as decreasing import of soaping raw materials; it helps ramping up national economy. Thus it will be possible to increase competetion power of Turkey in both local and export markets .